Kadınlara da tarım eğitimi verilecek! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Kadınlara da tarım eğitimi verilecek!


Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akar, söz konusu projeyle fındık tarımı yapan kadınlarımızın eğitilerek, verim ve kaliteye katkıda bulunmalarının sağlanacağını söyledi…

Giresun’da yaşları 18-50 arasında olan fındık yetiştiricisi kadınlara Tarım Eğitimi verilecek. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, kadın üreticilerin fındık tarımında etkili rol almalarının hedeflendiği kaydedildi.

Konuyla ilgili yazılı bir vaçıklama yapan Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, söz konusu projeyle kadınların teknik ve ekoloji bilgilerini artırmanın yanı sıra, fındıkta verim ve kaliteyi yükseltmenin amaçlandığını ifade ederek, “Kadınız, Eğitimliyiz, Fındıkta Lideriz” adlı projenin hayata geçirildiğini ve bu işin de Yavuz Gıda işbirliğiyle gerçekleştirileceğini söyledi.

Fındık tarımında kadınların eğitim etkinliklerine katılımının az olduğuna işaret eden Akar, özellikle Karadeniz kadınlarının çalışkan ve yeniliklere açık olduğuna dikkat çekerek, “Kadınlar bahçede sadece fındık toplamaz, sepet taşır, gübre atar, çapa yapar; ancak bugüne kadar fındıkla ilgili yapılan eğitimlere pek ilgi duymazlar. Eğer kadınlarımız fındık bahçesinde çalışıyorlarsa, bunun eğitimini de almak zorundadırlar. Bu proje hem kadınlarımız ve hem de ürünümüzün verim ve kalitesinin artması için çok önemlidir” dedi. Giresun’da şimdilik 2 köyde uygulanacak projenin hedef kitlesinin fındık yetiştiren ve köyde ikamet eden 18-50 yaş arası kadınları kapsadığı belirtildi.