Kara’dan, Giresunlulara demiryolu çağrısı… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Kara’dan, Giresunlulara demiryolu çağrısı…


GESOB Başkanı Ali Kara, 14 Mayıs’ta ihalesi gerçekleşecek Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’ne ilave proje yapılması için Giresunlu siyasileri ve STK’ları göreve davet etti…

Giresun Esnaf ve Sanayi Odası Başkanı Ali Kara, 14 Mayıs’ta ihaleye çıkarılacağı açıklanan Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’nde, Giresun’un olmadığına dikkat çekerek, güzergah konusunda ilimiz siyasilerine ve STK’larına çağrıda bulundu.

Hükümet tarafından açıklanan Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’nde güzergah olarak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon üzeri hattının tek hat şeklinde görüldüğünü belirten Kara, Giresunlu siyasilere ve STK’lara bu konuda bir çağrıda bulunarak, şu değerlendirmeleri yaptı:

Bilindiği gibi, uzun yıllardır Giresunluların yüz yıllık hayali olan Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu Tren Yolu Projesi, 2012 yılında kesinleşen ÇED raporları sonuçlarına göre, devlete en ekonomik maliyeti olan ve Gümüşhane’ye en kısa mesafesi olan hat olma özelliğine haiz bulunan bir güzergahtı. Bölgeler ve iller arası kalkınmışlık farkının giderilmesinde çok önemli bir rol oynayacak olan bu proje, Giresun için hayati önem arzetmektedir. İlimizin gelişmesi, kalkınması ve ekonomik ivme kazanması, söz konusu projenin hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. İhalesi 14 Mayıs’ta yapılacak olan projede Gümüşhane’den ayrılacak bir güzergaha ilaveten ikinci güzergahın da bu ihale kapsamına alınması konusunda sayın bakanımızı, milletvekillerimizi, siyasi partilerimizi ve tüm sivil toplum kuruluşlarımızı ortaklaşa hareket etmeye davet ediyoruz. Giresun için hayati önem taşıyan bu projenin, güzergah planlamasında Tirebolu’dan da geçirilmesi, bilim ve ekonomik verilerin de bir gerekliliğidir.


Kara’dan, Giresunlulara demiryolu çağrısı…” için bir yorum

  1. türkiyede özellikle doğukaradenizde trabzon kendinden başka kimseye yaşama hakkı tanımamaktadır hertürlü kilit porejeyide şartlar ve maliyetler ne olursa olsun kendi illerine gelmesini istemektedirler dolayısıylada daha az maliyetli olan tirebolu torul hattını revize etmişler giresun hatta orduyu yoksaymışlardır bu şu demektir ülke menfaatleri değil önemli olan trabzonun menfaatleridir buradan çıkan sonuç şudur ülkeyi siyasiler değil sesi gürçıkanlar yönetmektedir eee trabzonun karnı doyduktan sonra giresunada bir parmak bal verirlermi bilemem fakat bir noktayıda es geçmemek gerekir bu poreje uygun olmayan hattan geçirilerek ülkenin milyarlarca uğurayaçağı zararın hesabını kim verecek ee onuda bir kılıfına uydururlar saygılarımla

Yorumlar kapatıldı.