Meşhur Tirebolu Pidesi’ne patent alınıyor… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Meşhur Tirebolu Pidesi’ne patent alınıyor…


Belediye Başkanı Karabıçak, Tirebolu Pidesi’ne tescil için Türk Patent Enstitüsü’ne yaptıkları başvurunun kabul gördüğünü söyledi…

Tirebolu sınırları içindeki fırınlarda geleneksel yöntemlerle pişirilen ve katkı malzemesinin de ilçede üretilen torba peynirli ve tereyağlı pide için Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurunun kabul gördüğü ve söz konusu emstitü tarafından tescilleneceği bildirildi.

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak, ilçedeki fırınlarda çıkarılan özel pide için Türk Patent Enstitüsü’ne yaptıkları başvurunun kabul gördüğünü belirterek, Meşhur Tirebolu Pidesi’nin enstitü tarafından tescilleneceğini kaydetti. Başkan Karabıçak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Karadeniz Bölgesinde yapılan pidelerin, iller ve ilçeler bazında kendilerine münhasır özellikleri bulunmaktadır. Pidelerdeki hamurun özelliği, pişirme şekli, içindeki malzeme ve yapılış şekli farklı farklıdır. Karadeniz pideleri arasında Giresun ilinde yapılan pidelerin özelliği, pişirme, hamur kıvamı ve iç malzemelerinin özelliklerinde farklılıklar vardır. Giresun ve ilçelerinde yapılan pideler; Giresun, Espiye, Tirebolu ve Görele Pideleri kendi adlarıyla anılmaktadır. Dolayısıyla bu ilçelerdeki yemek kültürünün özelliği, Tirebolu yemek kültüründen uzak olmamakla birlikte kendi aralarında büyük etkileşim göstermektedirler. İşte bu özelliklerden dolayı ilçemizde üretilen Tirebolu Pidesi, ilgili enstitü tarafından da tescillenecektir. Böylece, biz de ürettiğimiz özel pidemizle gurur duyacağız.