Meydan Projesine, balıkçılardan ve çevrecilerden tepki! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Meydan Projesine, balıkçılardan ve çevrecilerden tepki!


Tirebolu Belediyesi tarafından ilçenin liman mevkiindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri  Meydanına yapılması planlanan projeye çeşitli kurum ve kuruluşlardan tepki yağıyor..!

Tirebolu Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunan eski Cumhuriyet Meydanına yapılması planlanan projeye; çeşitli kurum ve kuruluşlardan tepki var. Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak’ın ilçe halkına müjde olarak verdiği yeni Meydan Projesi’ne ilk tepki, Balıkçı Barınağında yer alan balıkçılardan geldi.

İlçenin sembolü olan Balıkçı Barınağında doğal dengenin bozulacağını ve balıkçıların iskelesinin yok olacağını öne süren Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Efkan Elevli, balıkçıların söz konusu projeye şiddetle karşı çıktıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

İlçeye Balıkçı Barınağı yapılırken 2007 yılında iptal edilen projenin tekrar devreye sokulmak istenmesine bir anlam veremiyoruz. Biz, Su Ürünleri Kooperatifi ve balıkçılar olarak, yalının doğal yapısının bozulmamasını istiyoruz. Zaten buraya önceki yıllarda yapılmak istenen dolgu işlemine Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından da onay verilmemişti. Belediyenin şimdi kalkıp buraya –Modern Meydan Projesi- yapılacak diye harekete geçmesi yanlış bir olay. Buraya yapılması planlanan projeye balıkçılar olarak onay vermiyoruz ve konuyu da ilgili mercilere aktarmak için son kararı bekliyoruz. Biz, kıyılarımızın ve barınağımızın doğal yapısının bozulmamasını istiyoruz.  

ÇEVRECİLERDEN DE TEPKİ VAR!

Tirebolu’nun merkezi yerinde bulunan ve genelde tören alanı olarak kullanılan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Meydanı’nın doğal yapısının bozulmasına karşı olduklarını bildiren Çevre ve Kültür Derneği yönetcileri, belediyenin birilerine rant sağlamak için burada yeni bir düzenlemeye gittiğini ifade ederek, bu düzenlemeye karşı çıktıklarını kaydettiler. Barınağın doğal halinin korunmasını isteyen Tirebolulu çevreciler, belediyenin açıkladığı şekilde yapılacak projeyi tasvip etmediklerini belirterek, şimdilik beklemede olduklarını ve gelişmeleri takip edeceklerini belirtirlerken; projenin yapımını üstlenen müteahhit firmanın da, gelen tepkiler üzerine ihaleden vazgeçtiği dillendiriliyor. Projeye ilişkin gelişmeler bakalım ne yönde olacak?