Mucize bitki Moringa Tirebolu’da! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Mucize bitki Moringa Tirebolu’da!


Yeni keşfedilen ve dünyada mucize bitki olarak adlandırılan Moringa Oliefera için Tirebolu’da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce 3 köyde deneme bahçesi tahsis edildi…

Dünyada yeni keşfedilen ve mucize bitki olarak adlandırılan Moringa Oliefera için, Tirebolu’da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce 3 köyümüzde toplam 1,5 dekarlık alandan fazla bir bölgede adaptasyon deneme bahçesi tahsis edildiği bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında hayata geçirilmesi planlanan Moringa bitkisinin, bölgenin iklim ve toprak şartlarına uyum sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek amacıyla, 1,5 dekarı Tirebolu’da olmak üzere, 5 ilçede toplam 3 dekar alanda bahçe tahsisi yapıldığı açıklandı. Dünyada mucize bitki olarak nitelendirilen ve ayrıca davul ağacı olarak da bilinen Moringa, Hindistan’a özgü bir ürün olup; Asya, Afrika ve Güney Amerika’da da yetiştirilmektedir.

Değeri yakın zamanda keşfedilmesine rağmen, antik çağlardan beri insanlara çok sayıda fayda sağlayan Moringa bitkisinin Giresun ve ilçelerinde de yetiştirilmesi için başlatılan çalışmaların en geç bir yıllık süreçte sonuçlanacağı ifade edilirken; Tirebolu’da Düzköy, Kuzgun ve Arslancık köylerinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce 1,5 dekarlık alandan fazla bir bölgede deneme bahçesi tahsis edildiği kaydedildi. Giresun ilinde ve Tirebolu ilçesinde başlatılan çalışmalar sonunda elde edilecek verilerin uygun olması durumunda; insan beslenmesinden kozmetiğe, hayvan beslenmesinden biyoyakıt üretimine, çerez olarak kullanımından yağ elde edilmesine ve suyun dezenfeksiyonubda kullanılmasına kadar geniş bir yelpazesi bulunan Moringa’nın, yöremiz çiftçilerine tanıtılarak, onların gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve bölge ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor. Haydi hayırlısı, inşallah iyi sonuç alınır. Çiftçiler gibi, sonucu biz de merakla bekliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir