Son Dakika

Aralık 11 2023 | Pazartesi
EĞİTİM

Okuma-Yazma Seferberliği başlıyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca yurt çapında yeniden başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği için, Tirebolu’da da çalışmalara başlandı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca yurt çapında başlatılan “Okuma-Yazma Seferberliği” için, Tirebolu’da da gerekli çalışmalar başlatıldı. İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce başlatılan çalışmalar kapsamında; zorunlu eğitim çağı dışında kalmış, okuma-yazma bilmeyen vatandaşların, okur-yazar hale getirilmeleri veya bu kişilere ilkokul düzeyinde eğitim verilmesi için harekete geçildi.

Tirebolu İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Hamzaoğlu, söz konusu seferberlik için; okullar, camiler, belediye anonsları ve basın-yayın organları vasıtasıyla vatandaşlara gerekli duyuruların yapıldığını belirterek, merkez bünyesinde oluşturacakları ekiplerle tarama faaliyetlerine başlayacaklarını bildirdi.

Öte yandan, 2017 yılı TÜİK verilerine göre; 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzeri olduğu belirtilerek, bu nüfustan örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613’ünün (yüzde 4,09) halen okuma-yazma bilmediği açıklandı. Okuma-Yazma Seferberliği ile ilgili kurslara 5 Mart tarihinden itibaren başlanacağı ve bu kursların en geç 11 Mayıs’ta tamamlanacağı bildirildi.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler