Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan, Başkan Karabıçak’a baraj sözü! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan, Başkan Karabıçak’a baraj sözü!


Tirebolu’nun Halaçlı Köyü Takırlı meviinde yapılması planlanan Tirebolu Barajı ve HES için hazırlanan ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca olumlu bulundu ve barajın inşaası konusunda yöre halkının bilgilendirilmesi istendi…

Bazı tesislerin açılışı ve temel atma törenleri için 11 Haziran Pazartesi günü Giresun’a gelen Orman ve Köyişleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendileriyle özel olarak görüşen Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak’a, baraj konusunda müjdeyi vererek, söz konusu barajla ilgili ÇED raporunun olumlu bulunduğunu bildirdi.

Giresun ziyareti sırasında, beraberinde Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Durmuşkaya ve İl Genel Meclisi Üyeleri olduğu halde Bakan Eroğlu ile özel bir görüşme yapan Tirebolu Belediye Başkanı Karabıçak, bakandan baraj söz aldı. İlçemizin Halaçlı Köyü altında Harşıt Çayı kenarındaki Takırlı mevkiine DSİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Tirebolu Barajı ve HES için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ÇED Raporunun olumlu bulunduğu kaydedilirken; bu kararın yöre halkına duyurulması konusunda Giresun Valiliği’ne talimat verildiği anlaşıldı. ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesinin 3. bendinde “Proje için verilen –ÇED olumlu ya da ÇED olumsuz- kararı, bakanlık ve valilik tarafından askıda ilan ve internet aracılığı ile halka duyurulur” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm gereği, “Tirebolu Barajı ve HES, Malzeme Ocakları, Yıkama-Eleme Tesisi ve Beton Santralı” projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen “ÇED Olumlu” kararının, askıda ilan yöntemiyle 15 gün boyunca Kaymakamlık, Belediye ve Muhtarlıklar tarafından yöre halkına duyurulması gerekiyor.

6 Haziran 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün yazıları ile Giresun Valiliği’ne iletilen barajla ilgili prosedürlerin, ne zaman ve ne şekilde yürütüleceği önümüzdeki günlerde belli olacak. ÇED Raporu olumlu çıkan beton baraj için, yöre halkı bakalım ne diyecek? Merakla bekliyoruz.