Otobüs Kazaları Nasıl Önlenir? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Otobüs Kazaları Nasıl Önlenir?


Tirebolu’da “Trafik Güvenliği Uygulama Politikası Belgesi” kapsamında, Otobüs Kazalarının Önlenmesine yönelik toplantı yapıldı…

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın talimatları doğrultusunda Tirebolu’da Kaymakamlıkça, Otobüs Kazalarının Önlenmesine yönelik bir toplantı gerçekleştirildi. 21 Şubat Cuma günü Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce başkanlığında yapılan toplantıda gerçekleşen bilgilendirmede, Otobüs Kazalarının Önlenmesine yönelik uygulamalar kamuoyu ile paylaşıldı.

İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Hamdi Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz ile Jandarma Trafik Timi ve Trafik Büro Amirliği Ekiplerinin katıldığı toplantıya; davetli oldukları halde Otobüs Yazıhanesi yetkilileri katılmadı. Toplantıda yapılan sunumda, otobüs kazalarının minimize edilerek ortadan kaldırılmasının hedeflendiğine dikkat çekildi ve meydana gelen kazalarla ilgili görüş ve öneriler dile getirildi.

Otobüs firması yetkililerinden; şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları gibi kurallara riayet etmelerinin istendiği toplantıda; yolcu otobüslerinin 24 saat esasına göre kontrol ve denetimlerinin yapılacağı kaydedildi.