Prof. Dr. Karadeniz’den, Tombul Fındık Kitabı… - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Prof. Dr. Karadeniz’den, Tombul Fındık Kitabı…


Tirebolulu Araştırmacı-Yazar ve bilim adamı Prof. Dr. Turan Karadeniz’in kaleme aldığı “Tirebolu Karakaya Havzası Tombul Fındığı” adlı eseri yayımlandı…

Tirebolu’nun yetiştirdiği değerli bilim adamı Prof. Dr. Turan Karadeniz, dünyanın en kaliteli fındığı olan Tirebolu Karakaya Havzası’nda üretilen tombul fındıkla ilgili bilimsel kitabını kaleme alarak, okuyucuların hizmetine sundu.

Yapılan uzun vadeli araştırma ve incelemelerden sonra İstanbul Kadıköy’de bulunan Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından yayımlanan kitapta, Karakaya Havzasının fındığının marka değerini ortaya çıkaran Karadeniz, böylece bilimsel eserlerine bir yenisini daha ekledi. Kadıköy Tirebolu Derneği Başkanı Abdullah Hıdıroğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Prof. Dr. Karadeniz’in hazırladığı bu değerli esere sahip çıkarak, kitabın yayımlanmasında büyük gayret gösterdiler. İstanbul Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlanan ve söz konusu derneğin bu yıl 5’nci kitabı olan “Tirebolu Karakaya Havzası Tombul Fındığı”, bölgemizin marka değerlerinin ortaya çıkarılmasında çok önemli katkıları bulunan Karadeniz için gurur kaynağı olurken; kitapta dünyanın en kaliteli fındığını yetiştiren Tirebolu Karakaya Havzası’nın önemi ve yeri, bilimsel verilerle anlatılıyor.