Tarihi Tirebolu Kalesi’ne turizm payesi… - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Tarihi Tirebolu Kalesi’ne turizm payesi…


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi içinde Tirebolu Kalesi 11’nci sırada yer bularak göğsümüzü kabarttı…

Tirebolu’da ilçe merkezinde bulunan ve tarihte Saint-Jean Kalesi olarak literatüre geçen Tirebolu Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en görkemli kaleleri arasında gösterildi.

Yurt çapında en görkemli 13 kaleyi açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Portalı İnternet Sitesi’nde Tarihi Tirebolu Kalesi’ni, Türkiye’deki en görkemli 11’nci kale olarak kayıtlara geçirdi. İlçemizin simgesi olan ve ihtişamlı görüntüsüyle büyük ilgi çeken Tirebolu Kalesi, şehrin kuzeyinde deniz içindeki bir yarımada üzerinde yer alıyor. Kaleye güneyden merdivenlerle ulaşılmakta olup, Cenevizliler zamanında inşa edilen kaledeki surlar  günümüze kadar sapasağlam durmaktadır. Yıllar itibariyle geniş çaplı restorasyon ve onarım gören Tirebolu Kalesi, bölgenin en güzel tarihi eserlerinden ve gezilip görülecek yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

İlgili bakanlıkça turizm payesi verilen Tarihi Tirebolu Kalesi’nin değerini çok iyi bilmemiz gerekiyor. İlgili ve yetkili merciler, burayı daha cazip hale getirip turizme kazandırmak için büyük çaba göstermelidirler. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Tarihi Tirebolu Kalesi, ilçe ve bölge turizmi için çok önemli bir eser olarak karşımızda durmaktadır.