Tarihi Tirebolu Lisesi restore ediliyor… - EĞİTİM | Tirebolu Ekspress Haber

Tarihi Tirebolu Lisesi restore ediliyor…


Yeniden eğitim camiasına kazandırılacak olan tarihi okulun, hemşerimiz Prof. Dr. Bahri Şahin’in destekleriyle restore edilmesi, ilçede memnunlukla karşılanırken; restorasyon masrafları yerel imkanlarla karşılanacak…

Tirebolu’nun en eski eğitim kurumlarından biri olan ve binlerce kişiyi yetiştiren Tirebolu Lisesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü değerli hemşerimiz Prof. Dr. Bahri Şahin’in de destekleriyle yeniden eğitim camiasına kazandırılacak.

2 yıl kadar önce kapatılan ve atıl durumda kalan okulun, tekrar eğitim camiasına kazandırılması için başlatılan çalışmalar olumlu sonuç verdi ve Tirebolu Kaymakamlığı ile Tirebolu Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Yıldız Teknik Üniversitesi nezdinde gerçekleştirdiği girişimlerle tarihi okulun restoresine başlandı. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü hemşerimiz Prof. Dr. Şahin’in destekleriyle, aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinin okulda başlattığı çalışmalarla, Tirebolu’nun can damarı olan bu eğitim yuvasının tekrar hayata geçirilmesi sağlanacak.

Tirebolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’nın yaptığı girişimlerle restorasyon çalışmaları başlatılan okulda; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Aynur Çiftçi, Öğretim Görevlisi Dr. Zeynep Uzun, İbrahim Çetin, Uğur Acar, Araştırma Görevlisi Muzaffer Börekçi, Öğretim Görevlisi Dr. Burcu Yağan ve fakültenin Yüksek Lisans öğrencileri M. Emin Yalçın, Rümeysa Başkaya ile Zeynep Aslan; tarihi lisede belgeleme, mimari projeler, statik rapor hazırlama, röleveler, restitasyon ve restorasyon üzerine hummalı şekilde hazırlıklar yapıyorlar.

Tarihi lisedeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak, okulun mimari yapısınınkorunarak restore edileceğini ve tarihi okulun yeniden eğitim camiasına kazandırılacağını belirterek, söz konusu çalışmaların gerçekleşmesinde emeği geçen başta Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü hemşerimiz Porf. Dr. Bahri Şahin olmak üzere tüm akademisyen ve öğrencilere teşekkür ettiğini söyledi. Restorasyon giderleri yerel imkanlarla karşılanacak olan tarihi okul, bir yıl içinde eğitim-öğretime hazır hale getirilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir