Tarım Danışmanlarından üreticiye destek! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tarım Danışmanlarından üreticiye destek!


Tirebolu Ziraat Odası bünyesinde faaliyet gösteren Tarım Danışmanları, köy köy dolaşarak, külleme hastalığı ve ilaçlama konusunda üreticileri bilinçlendiriyorlar…

Tirebolu Ziraat Odası bünyesinde görev yapan Tarım Danışmanları, yöredeki üreticilere zirai konularda destek olmak amacıyla her hafta köylere giderek, sahada eğitim ve uygulama yapıyorlar.

İlçeye bağlı köyleri tek tek dolaşan ve oralarda üreticilerle bir araya gelen Tarım Danışmanları, fındıkta görülen ve rekolte kaybına neden olan külleme hastalığı hakkında broşürler dağıtarak, ilaçlamanın önemini ve zamanını izah ediyorlar. Hastalık görülen bahçelerde Haziran ayı sonuna kadar ilaçlama yapmanın önemini anlatan danışmanlar, üreticilere tedavi edici tavsiyelerde bulunarak, fındıkta görülebilecek olası kaybın önlenmesi hususunda teknik bilgiler de veriyorlar.

Fındıkta verim ve kalitenin artması konusunda üreticilerin bilgi sahibi olmalarını sağlayan ve ilaçlamada zamanlamanın önemine dikkat çeken danışmanlar, külleme hastalığının rekoltede ciddi kayıplara neden olduğunu belirterek, söz konusu hastalığın bu yıl da rekolte kaybına yol açacağından endişe duyduklarını kaydettiler.