Tirebolu Altun Gıda’dan büyük hamle! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu Altun Gıda’dan büyük hamle!


Giresun’da 2 firma, fındıkta ilk coğrafi işaret başvurularını Fiskobirlik Genel Müdürlüğü’ne yaparak, bir ilke imza attı…

Giresun’un meşhur Tombul Fındığıyla ilgili Coğrafi İşaret Tescilinin kullanımı için ilk başvurular yapıldı. Giresun ve özellikle Tirebolu kalite fındıkta önemli mesafeler kat etmek için uzun süredir çalışmalarını sürdüren Tirebolu Altun Gıda Firması ile Giresun’dan Özkaya Fındık Firması’nın hazırlamış olduğu raporlar, 1 Temmuz 2019’da Fiskobirlik Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.

Fındıkta ilk coğrafi işaret başvurularının yapılması konusunda bir açıklamada bulunan Giresun Ticaret Borsası yetkilileri, her iki firma yetkilisine teşekkürlerini ileterek, “Fiskobirlik Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonunda belge kullanımına geçilecek ve bu firmalar ilk Giresun Tombul Fındığı coğrafi işaret tescilinin kullanımını hak edecekler. Üreticimiz, tüccarımız, kırıcılarımız ve ihracatçılarımız bu nimetten yüksek oranda yararlanacak ve bu sayede Giresun Fındığı hak ettiği yere taşınacaktır. Bu konuda öncülük yapan ve bir ilke imza atan üyelerimiz Altun Gıda yetkilisi H. İbrahim Paltun ve Özkaya Fındık yetkilisi Halis Özkaya’ya cesaretleri ve ferasetleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde ifadeler kullandılar.

Öte yandan, fındık sektöründe önemli bir marka olan ve özellikle Tirebolu kalite fındıkla ilgili büyük hamleler yapan Tirebolu Altun Gıda’nın, fındıkta coğrafi işaret konusunda geliştirmiş olduğu tekniklerin, bölge halkının tek geçim kaynağı olan fındıkta kalite yönünden çok önemli olduğu ifade edilirken; firma yetkilisi Paltun, bu konuda büyük mesafeler alınacağını öne sürdü.