Son Dakika

Nisan 15 2024 | Pazartesi
KÜLTÜRYAŞAM

Tirebolu, “Harşit Geçilmez” dedi!

Karadeniz’in Çanakkalesi olarak nitelendirilen Harşit Vadisi’nin 106’ncı kurtuluş yıldönümünde Tirebolu’da gerçekleştirilen törende, 106 fidan toprakla buluşturuldu…

Birinci Dünya Savaşı sırasında 1916-1917 yılları arasında Harşit Vadisi Bölgesi’ne yapılan işgal ve işgale karşı gösterilen olağanüstü direnişin 106’ncı yıldönümünde Tirebolu’da yapılan anlamlı etkinlikte 106 fidan toprakla buluşturuldu ve fidan dikimi gerçekleştirildi. Birinci Dünya Savaşı’nda Ruslara karşı Osmanlı Ordusu’nun ve Milli Mücadele kahramanlarının gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulan Harşit Savunması Vakfı’nın, ilk etkinliği; Harşit Zaferi’nin 106’ncı yıldönümünde Fidan Dikme etkinliği olarak gerçekleşti.

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’nün destekleriyle Tirebolu-Doğankent Karayolu üzerinde yapımı devam eden Harşıt Savunması Anıtı (Mesire Alanı) içerisinde 12 Şubat Pazartesi günü düzenlenen etkinliğe; Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti ile birlikte Ak Parti Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas ve Ali Temür, Tirebolu Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kotan, ilçedeki daire amirleri, STK temsilcileriyle vatandaşlar da katıldı. Harşit Zaferi bildirisinin okunmasıyla başlayan ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda anlamlı bir konuşma yapan Vali Serdengeçti, Harşit Vadisi’ni; Karadeniz’in Çanakkalesi olarak gördüklerini belirterek, “I. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline karşı verilen efsanevi savunma ve direniş hikayesinin ana üssü Harşit Vadisi Savunması’dır. Osmanlı Ordusu, son döneminde 6 cephede birden savaştı. Bu cephelerden biri de Kafkas Cephesiydi. Kafkas Cephesinde bilinmesi gereken, tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi, Harşit Savunması da  Ruslara geçit vermedi. İşte bu yüzden biz de bir kez daha –HARŞiT GEÇİLMEZ- diyor ve bu toprakların korunması uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Tirebolu’nun Demirci Mahallesi Kuşkaya mevkiindeki Mesire Alanında yapılan konuşmaların ardından, Harşit Savunması’nın 106’ncı yıldönümü anısına 106 adet çam fidanı toprakla buluşturuldu.    

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler