İlçe Stadı’nda Cumhuriyet Coşkusu! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

İlçe Stadı’nda Cumhuriyet Coşkusu!


Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı yıldönümü, Tirebolu’da bu yıl İlçe Stadı’nda gerçekleşti. İskender Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin koordinatörlüğünde gerçekleşen kutlama programı yaklaşık 1,5 saat sürdü…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ncı yıldönümü, 29 Ekim Salı günü (bugün) her yerde olduğu gibi, ilçemiz Tirebolu’da da törenlerle kutlandı. Tirebolu’daki kutlamalar İskender Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin koordinatörlüğünde İlçe Stadı’nda yapıldı.

İlçe Stadı’nda gerçekleştirilen kutlama programına sabah saat 10’da başlandı. Sunuculuğunu İskender Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmenleri Arzu Yılmaz ile Onur Ünlütürk’ün yaptığı programda; günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Kaymakamı Salih Yüce yaptı. Konuşmasında, halkın ve öğrencilerin bayramını kutlayan Kaymakam Yüce, birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yılını büyük bir heyecan ve coşku içinde kutluyoruz. Şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 29 Ekim 1923, milletimizin büyün imkanlarını seferber ederek, top yekün başlattığı Milli Mücadele sonunda, Cumhuriyet idaresinin kurulmasının miladı olmuştur. Bugün 96’ncı yılını kutladığımız bu mücadele, sonsuza kadar devam edecektir. Bizlere düşen görev, bu emaneti ve mirası yaşatmak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve daha da güçlendirmek adına, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da aynı azim, kararlılık, aynı heyecan ve coşkuyla çalışmaktır. Bu düşünce ve duygularla hepinizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor ve herkese iyi bayramlar diliyorum” dedi.

Kaymakam Yüce’nin konuşmasının ardından şiirler okundu ve öğrenciler tarafından Cumhuriyet Oratoryosu sunuldu. İlçe Stadı’nı dolduran öğrenciler, öğretmenleri nezaretine coşku içinde Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken; tribünleri dolduran vatandaşlar da öğrencilerin bu coşkusuna ortak oldular.

Programın son bölümünde Ödül Törenine geçildi. Cumhuriyet Haftası dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda düzenlenen sportif ve kültürel yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller dağıtıldı. Resim, şiir, kompozisyon ve kros gibi branşlarda en alt kademeden en üst kademeye kadar olan okullarda birinci olan öğrencilere İlçe Kaymakamı Yüce tarafından ödülleri verildi. Kaymakamlık tarafından madalya ve para ile ödüllendirilen öğrenciler büyük mutluluk içinde ödüllerini alırken; bir de günün anısına toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Söz konusu yarışmalarda ikinci olan öğrencilere ödülleri Garnizon Komutanı Furkan Can Cengiz tarafından verildi. Ardından üçüncü sırayı alan öğrencilerin ödüllerini ise Belediye Başkanı Burhan Takır dağıttı. Yarışmalarda dördüncü olan öğrencilerin ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz takdim etti. İlçe Stadı’ndaki kutlamalar, Resmi Geçit Töreniyle sona ererken; İlçe Protokolü sahaya inerek, programı sunan İskender Kaptan Mesleki ve Teknik Lisesi Müdiresi Samiye Yıldırım ile tüm okul öğretmenlerini tebrik edip, kendileriyle günün anısına kameralara poz verdiler.

Öte yandan, Tirebolu’da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına akşam saat 19’ca ilçe sahilinde yapılacak Fener Alayı ile devam edilecek. Halkın ve öğrencilerin katılacağı Fener Alayı, liman mevkiindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapılacak. Nice 96 yıllar dileğiyle Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun diyoruz.