Tirebolu Jandarması yasa boğuldu! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu Jandarması yasa boğuldu!


22 Ağustos Cumartesi günü bölgede meydana gelen sel faleketinde Tirebolu-Doğankent yolu Mursal Köyü yol ayırımında sulara kapılan jandarma görev aracında bulunan 5 askerden 2’sinin cansız bedenine ulaşılırken; 3 askerin de kayıp olduğu bildirildi..!

22 Ağustos Cumartesi günü bölgede başlayan aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel, başta Tirebolu olmak üzere Dereli ve Yağlıdere’de mal ve can kaybına yol açtı. Yöremizde gündüz saatlerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Tirebolu-Doğankent Karayolunda kurtarma çalışmaları için bölgeye giden Tirebolu Jandarma Bölük Komutanlığı’na ait askeri araç ile Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait iş makinası, Mursal Köyü yol ayırımında sulara kapıldı.

Tirebolu ve yöresinde büyük infial uyandıran olaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da şahit olurken; vinç yardımıyla sudan çıkarılan askeri araçta 1 askerimizin cansız bedenine ulaşıldı. Felaketin boyutlarının büyük olması nedeniyle tüm ekipler sel bölgelerine ulaşırken; Tirebolu Jandarması’na ait askeri araçta bulunan 4 asker ile iş makinesi operatörünün kayıp olduğu bilgisine ulaşıldı.

Tirebolu’nun Mursal Köyü’nden geçen Sultan Deresi’nin taşması sonucu Tirebolu-Doğankent ayırımında yolun çökmesi sırasında askeri araç ile iş makinesinin sulara gömülmesiyle ortaya çıkan korkunç manzara, tüm görevlileri ve çevreden yetişen vatandaşları büyük bir paniğe sevk ederken; selde kaybolanların bulunması yolunda tüm ekipler seferber oldu.

Giresun ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle çok sayıda bakan ve milletvekili teyakkuza geçerken; Giresun Valiliği’nde Kriz Masası oluşturuldu. Felaket nedeniyle acil olarak Giresun’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, selden etkilenen Dereli ve Tirebolu ilçelerine giderek, bir dizi incelemelerde bulundular. Giresun Valisi Enver Ünlü ve Dereli, Yağlıdere ve Tirebolu Kaymakamları da sel felaketinin etkilerinin azaltılması için olay yerlerinde büyük çaba sarf ettiler. Olayın vahametinin ürkütücü boyutlara varması üzerine, tüm ekipler bölgede yoğun bir arama-tarama çalışması başlattı. Felaketin boyutlarının ortaya çıkmasından sonra sel felaketi yaşanan bölgelerde seferberlik ilan edilirken; ilk belirlemelere göre 5 kişinin öldüğü ve 11 kişinin de kaybolduğu felaketle ilgili arama ve tarama çalışmalarının son hızıyla devam ettiği bildirildi.

Öte yandan, Tirebolu’daki selde kaybolan askerlerden 2’sinin kimliği belli olurken; askeri araçtan cansız bedeni çıkarılan askerin Ordulu Erdem Çıtır ve ölü olarak bulunan askerin de Çanakkaleli Uzman Çavuş Onur Kıran olduğu öğrenildi. Sel felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve felakete uğrayan bölge halkımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yüce Allah, böylesine büyük bir acı daha yaşatmasın..!