Tirebolu, kendi fındığını işleyecek! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu, kendi fındığını işleyecek!


İlçe Ziraat Odası Başkanı Yaman’ın girişimleriyle oda bünyesinde kurulan ve bölgede bir ilk olan tesiste, yüzde yüz natürel Tirebolu Fındığı işlenecek…

Dünyaca meşhur fındığımıza değer kazandırmak ve bölge üreticilerinin elindeki ürünün değerini arttırmak amacıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ve oda bünyesinde Fındık İşleme Tesisi kuran Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, yüzde yüz kavrulmuş natürel Tirebolu Fındığını piyasaya sürmek için harekete geçti.

Fındıkta bir farkındalık yaratmak için yola çıkan ve oda bünyesinde kurdukları Fındık Kırma, Kavurma ve Paketleme Tesisi’nde ilk deneme üretimini yapan Başkan Yaman, “Kurduğumuz tesis ile bu işin yapılabilirliğini üreticilerimize göstermek, üreticilerimizi bu işe teşvil etmek, değerli bir ürüne sahip olduğumuzu ve bu ürünü işleyerek değerimizi ortaya çıkarmamız gerçeğine kafa yormamız gerektiğini kanıtlamak amacını taşıyoruz. Bizim esas amacımız; ürünümüze değer kazandırmak ve çiftçilerimizin elindeki fındığa artı değer katmaktır” diyerek, tesiste bugüne kadar 3500 kilo fındığı işlediklerini kaydetti.

Başkan Yaman, tesisin saatte 200 kilo boylama, 200 kilo kırma, 60 kilo kavurma ve vakumlama kapasitesine sahip olduğunu belirterek, ilk kez bu yıl başlattıkları çalışmayla 15 günlük bir süre içinde üreticilerin odaya getirdiği 3500 kilo fındığı işleyip paketleyerek üreticilere teslim ettiklerini söyledi. Bu işlemler için üreticilerden sadece cüzi bir miktar değirmenci ücreti aldıklarını ifade eden Başkan Yaman, tesisi yakın bir zamanda resmen faaliyete geçireceklerini de kaydetti. Yaman başkanın girişimleriyle oda bünyesinde kurulan tesisin Tirebolu’muza ve üreticilerimize hayırlı-uğurlu olmasını diliyor ve bu önemli hizmetlerinden dolayı Yaman’ı yürekten kutluyoruz.