Tirebolu Limanı ne hale geldi? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu Limanı ne hale geldi?


Barınak alanında hamsi yağlarını denize boşaltan balıkçıların liman sahasında oluşturduğu kirlilik ve kötü görüntü, çevreyi ve herkesi rahatsız ediyor…

Hamsi avı dolayısıyla ilçeye gelen büyük balıkçıların Tirebolu Limanında oluşturduğu kirlilik ve çirkin görüntü, dayanılmaz boyutlara ulaşırken; ilgili ve yetkili mercilerin bu konuya duyarsız kalması, ilçe sakinlerini çileden çıkarıyor.

İlçedeki barınak sahasında motorlarını demirleyen balıkçıların, TIR’lara ve kamyonlara yüklediği hamsi yağlarını liman sahasına boşaltması sonucu ortaya çıkan çirkin görüntü ve çevre kirliliği, tüm ilçeyi rahatsız ederken; yetkili mercilerin bu konuda herhangi bir önlem almaması, Tirebolu’daki küçük balıkçıların ve halkın tepkisine yolaçıyor. Barınak sahasında açıkça görülen çevre kirliliği yetmezmiş gibi, Levrek yavrularının kıyıya vurup perişan olmaları, işin zarar boyutunu daha da arttırıyor. Liman sahasında oluşan çöplerin Belediye Ekipleri tarafından temizlenmesinden sonra, şimdi ortaya çıkan hamsi yağı pisliği, olayın vahimliğini gözler önüne sererken; Tirebolu sahiline gelen vatandaşlar, deniz yüzeyinde oluşan aşırı kirliliğin çevreye çok zarar verdiğini ve bu görüntülerin Turizm Şehri Tirebolu’ya hiç te yakışmadığını öne sürüyorlar.

Tirebolulu küçük balıkçıların ve ilçe sakinlerinin şikayetleri üzerine konuyu üzerlerine almayan kurumlar, liman sahasının temizliği için geçerli bir çözüm yolu bulmuyorlar. Tirebolu Balıkçı Barınağı’nın hamsi avı mevsiminde böylesine hoyratça kullanılmasına neden göz yumulduğundan şikayetçi olan ilçe sakinleri, “Güya turizm şehriyiz, ama sahilimiz pislikten geçilmiyor. Limanımızı hoyratça kirleten büyük balıkçılara dur diyecek bir kurum yok mu? Sahil Güvenlik birimleri, Liman Başkanlığı ve hatta Kaymakamlık ile Su Ürünleriyle İlçe Tarım Müdürlüğü; bu olaya bir çözüm yolu bulmayacak mı? Sahillerimiz pislik içinde, küçük balık yavruları suyun kirli olması yüzünden kıyılarda telef oluyor. Buna yetkililerimiz artık dur demeli ve kalıcı bir çözüm yolu bulmalıdırlar. Bugünlerde ilçe sahilinin ve özellikle liman sahasının içler acısı halini gören birileri yok mu acaba?” diyerek, yetkilileri göreve davet ediyorlar.