Son Dakika

Temmuz 12 2024 | Cuma
EĞİTİMGÜNDEM

Tirebolu Lisesi İçin TBMM’ye Önerge!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TBMM’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesiyle, Tarihi Tirebolu Lisesi’nin akibetini sordu…

Tirebolulu CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci ile ilçenin Yeniköy Mahallesi Muhtarı Osman Altay’ın özel girişimleri sonucu, Giresun’da İl Genel Meclisi gündemine getirilen ve mecliste önemli bir konu haline gelen tarihi Tirebolu Lisesi, şimdi de TBMM gündemine taşındı. CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, İl Genel Meclisi gündeminde olan konuyu TBMM’ye taşıyarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Tirebolu Lisesi’nin akibetini sordu.

CHP’li vekil Tığlı, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un cevaplaması istemi ile verdiği soru önergesinde, 1842 yılında inşa edilen ve 2016 yılında kapatılan tarihi Tirebolu Lisesi için Giresun İl Genel Meclisi’nden onarım kararı çıktığını belirterek, “Tarihi lisenin aslına uygun şekilde mimari yapısı korunarak restore edilmesi konusunda bir çalışma yürütülecek midir? Geçtiğimiz yıl Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden oluşan heyetin, binanın restorasyonu konusunda çalışma yürüttüğü ifadeleri basında da yer almıştı. Heyet, hangi çalışmaları yürütmüş ve projeye ilişkin nasıl bir sonuca ulaşmıştır? Tirebolu Lisesi’nin ülkemize daha binlerce başarılı genç yetiştirmesi için onarılarak nitelikli bir eğitim kurumu haline getirilip tekrar yaşam bulması konusunda hangi adımlar atılacaktır?” şeklinde sorular yöneltti.

Tarihi Tirebolu Lisesi’nin yeniden eğitim-öğretime açılması için İl Genel Meclisi ve TBMM nezdinde yapılan girişimler, ilçede ve kamuoyunda büyük memnunluk yaratmış olup; konu üzerinde önemli mesailer harcayan İl Genel Meclisi Üyesi Cebeci ile Yeniköy Mahallesi Muhtarı Altay, konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Giresun Milletvekili Tığlı’ya, minnet ve şükran duygularını ileterek, sitemiz aracılığı ile kendisine sonsuz teşekkürlerini sundular.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler