Tirebolu Uzunkum Camii, törenle ibadete açıldı… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu Uzunkum Camii, törenle ibadete açıldı…


11 Mayıs Cuma günü Öğle Namazı öncesinde gerçekleşen açılışa, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’da katıldı…

Tirebolu’da Körliman Mahallesi Uzunkum mevkiinde inşa edilen cami, 11 Mayıs Cuma günü düzenlenen bir törenle resmen ibadete açıldı. Yaklaşık bir yılda tamamlanan Uzunkum Camii’nin açılışına Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’da katıldı. Açılışta Tirebolu Kaymakam Vekili Yılmaz Kurt ile İl Müftüsü Muhittin Oral, Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Durmuşkaya, MHP İl Başkanı Kemal Sezer,  İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Hamdi Yıldız ve diğer daire amirleri de hazır bulundu. Törene ayrıca vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

İlçeye, belediyenin ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla yapılan Uzunkum Camii, yaklaşık 2,5 dönümlük avlusuyla göz kamaştırırken; ibadethanenin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Hamza Durkaya, cami yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Cami avlusunda gerçekleştirilen açılış töreninde İl Müftüsü Muhittin Oral ile Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak’da kısa birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından plaket takdimine geçildi ve ilk plaketi Uzunkum Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Durkaya’ya veren Vali Sarıfakıoğulları, mikrofonu eline alarak, dernek başkanına ve caminin yapımında emeği geçenlere teşekkürlerini bildirip, camilerde gerçekleştirmek istedikleri projeden de bahsetti ve Uzunkum Camii’nin hayırlı-uğurlu olması dilekleriyle dernek başkanı Durkaya’yı bir kez daha kutladı.

Proğramın akışı, caminin yapımında önemli katkıları olan Tirebolu Belediye Başkanı Karabıçak ile Espiye Belediye Başkanı Karadere ve dernek başkanı yardımcısı Sebahattin Dumlu’ya ayrı ayrı Teşekkür Plaketleri verilmesiyle devam etti. Daha sonra Vali Sarıfakıoğulları ile beraberindeki protokol, dualar eşliğinde cami önündeki kurdeleyi keserek, katılımcı cemaatle birlikte içeriye girip Cuma Namazını kıldılar. Namaz bitiminde yapılan yemek ve ikram faslından sonra tören tamamlandı.

Öte yandan, inşa çalışmaları yaklaşık bir yıl süren ve 2,5 dönümlük avlusu ile Tirebolu’nun en büyük camisi olan Uzunkum Camii, 3 katlı olup, 750-800 kişilik kapasiteye sahip. Minaresi ve şerefesi de bulunan caminin 325 metrekarelik alanı kapsadığı ifade edilirken, şimdilik geçici imamı olan ibadethaneye yakında kadrolu imam verileceği de kaydedildi. Uzunkum Camii’ne katkıda bulunanları ve özellikle yapımda büyük çabaları olan Dernek Başkanı Durkaya’yı tebrik ediyor ve bu güzelim ibadethanenin ilçemize hayırlı-uğurlu olmasını diliyoruz.