TİREBOLU, ZEHİR SOLUYOR! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

TİREBOLU, ZEHİR SOLUYOR!


İçinde bulunduğumuz kış mevsimi dolayısıyla ilçedeki resmi kurumlardaki kaloriferlerde yakılan kalitesiz kömür, şehrin havasını olumsuz yönde etkiliyor…

Kış mevsimi dolayısıyla Tirebolu’daki resmi kurumlarda kullanılan kalitesiz kömür, ilçenin havasını olumsuz yönde etkilerken, ilçe halkı adeta zehir soluyor.

İlçede özellikle deniz seviyesindeki kurumlarda ısınma sorununu gidermek için yakılan kaloriferlerden çıkan zifiri duman, çevrede çok kötü bir görüntü yaratırken; bacalardan etrafa yayılan zehirli hava, şehrin havasını olumsuz hale getiriyor. Söz konusu kurumlarda filtreli baca olmadığı için, özellikle kaloriferlerin yeni yakıldığı anlarda ortaya çıkan manzara, ilçe sakinlerinin haklı şikayetine yol açıyor.

Kurumlarda kalitesiz kömür kullanılmasından dert yanan vatandaşlar, “Tirebolu’da soğuk havalarda adeta zehir soluyoruz. Binalarda kalorifer için özel baca olmaması yüzünden, kurumlardan çıkan zifiri bulut ilçenin havasını değiştiriyor. Bu da hem bizim ve hem de çevremizin havasının bozulmasına neden oluyor. Devlet kar yapacak diye biz zehirlenecek miyiz? Buna bir çözüm yolu bulunması gerekiyor. İlçede özellikle soğuk günlerde kaloriferlerden çıkan zifiri duman, çevre sağlığını tehdit ediyor” şeklinde sitemde bulunarak, resmi kurumlarda daha kaliteli yakıtın kullanılmasını istiyorlar.