Tirebolu’da çay alımları başladı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da çay alımları başladı!


Bölgede geniş bir sahaya hizmet veren 42 Nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda, 19 Mayıs’ta başlayan yeni ürün yaş çay alımlarına, bayramda da ara verilmeden devam edilecek…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon’un Akçaabat ilçesiyle Ordu’nun Perşembe ilçesi arasında kalan sahil şeridinde yaklaşık 12 bin üreticiye hizmet veren 42 Nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda, 2020 ürünü yaş çay alımlarına 19 Mayıs tarihi itibariyle başlandığı bildirildi.

Çay-Kur’a bağlı fabrikada bu yılki kampanya döneminde 190 mevsimlik ve 18’de kadrolu işçinin çalışacağı ifade edilirken; bölgede 250 noktada alım yapacak ekipler, arife günü ve bayram günleri de çay alımına devam edecekler. Çay-Kur Genel Müdürlüğü’nce fiyatı açıklanan ve kota miktarı da 600 kilo olarak belirlenen kontenjanın, tüm zamanların en yüksek kontenjanı olduğu kaydedildi.

                                                    KORONA TEDBİRLERİNE HARFİYEN UYULACAK

Tirebolu Çay Fabrikası Müdürü Süleyman Akgün, bu yılki kampanyada Çay-Kur tarafından belirlenen 44 maddelik Eylem Planı çerçevesinde alımlar yapılacağını ve korona tedbirlerine harfiyen uyulacağını belirterek, üreticilerin ve taşıyıcı kamyon sürücülerinin kurallara mutlaka uymaları gerektiğini söyledi.

Tirebolu Çay Fabrikası’nda ilk sürgün döneminde 6500 ton çay alımı yapılacağı planlanırken; tesiste günlük işleme kapasitesinin 175 ton olduğu öğrenildi. Bu yılki kotanın yükselmesi nedeniyle üreticilerin acele etmeden ürünlerini alım noktalarına teslim etmelerini isteyen fabrika yetkilileri, alımlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını dile getirdiler. Tirebolu Çay Fabrikası; bölgede 25 bin dekar alanda çay ziraatı yaparken, 12 bin üreticiye de hizmet veriyor.