Tirebolu’da Çay Eksperleri ve İşçileri Derneği kuruldu! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Çay Eksperleri ve İşçileri Derneği kuruldu!


Görele ve Çanakçı’da sosyal ve kültürel etkinliklerde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Kuşdili Derneği Başkanı Şeref Köçek’in önderliğinde kurulan dernek 15 kişiden oluşuyor…

Çay-Kur Genel Müdürlüğü’ne bağlı 42 nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda görev yapan çay eksperleri ve işçileri, çalışma şartlarının iyileştirilmesini sağlamak amacıyla dernekleşme yoluna giderek, “Çay Eksperleri ve İşçileri Derneği”ni kurdular.

Tirebolu Çay Fabrikası’nda çalışan 15 eksper ve işçi, Kurucu Başkan Şeref Köçek’in önderliğinde söz konusu derneği kurarak, Dernekler Masasına tüzel kişilik için gerekli müraacatı da yaptı. Derneğin Kurucu Başkanı Köçek, Çay-Kur’da görev yapan çay eksperleri ve işçilerin çalışma şartlarının daha da düzenli hale gelmesi ve yöremizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan çayın tanıtımını sağlamak amacıyla böyle bir oluşuma gittiklerini belirterek, “Bölgemizde ve hatta Türkiye’de böyle bir derneği ilk defa biz kurmuş olduk. Bizler, çay eksperleri ve işçileri olarak 15 kişi bir araya gelip Çay Eksperleri ve İşçileri Derneğini kurmaya karar verdik ve kuruluşumuzu da tamamladık. Böyle bir dernek kurmamızın amacı; çay eksperleri ve çay işçilerinin her türlü haklarını savunmak, eksperlerin ve işçilerin kamuda sürekli olarak çalışmalarını ve kadro almalarını sağlamak, yurt içinde ve yurt dışında çay ile ilgili etkinlikler düzenlemek ve bu konuda projeler hazırlamak, bu arada bölgenin ve ülkemizin önemli bir bitki ürünü ve bir yaşam biçimi olan çayımızın tanıtımını gerçekleştirmektir” şeklinde ifadeler kullandı.