Tirebolu’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu…


İlçede bu yıl ilk kez Balıkçı Barınağına ait alanda güzel bir havada kutlanan Cumhuriyet Bayramı, Şehit İsmail Kefal MTA Lisesi Müdürlüğü’nün organizesinde gerçekleştirildi…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95’nci yılı, tüm yurtta olduğu gibi, ilçemiz Tirebolu’da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Tirebolu’daki kutlamalar bu yıl ilk kez Balıkçı Barınağındaki alanda icra edildi. İlçemiz Şehit İsmail Kefal MTA Lisesi Müdürlüğü’nün sorumluluğunda yapılan kutlamalar güzel bir havada gerçekleşti.

Tirebolu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına 28 Ekim Pazar günü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlandı. Bayramı kutlama töreni ise 29 Ekim Pazartesi günü saat 10’da Cuma Pazarı alanında başladı. İlçemiz Şehit İsmail Kefal MTA Lisesi Müdürlüğü organizesinde icra edilen kutlamalarda, program sunuculuğunu ilgili okulun Tarih Öğretmeni İbrahim Erdem Şahin ile İngilizce Öğretmeni Özlem Alkaş yaptı. Alandaki törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, İlçe Protokolü öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Daha sonra İlçemiz Kaymakamı Salih Yüce, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Kaymakam Yüce, Cumhuriyetin ilanının 95’nci yıldönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutladığımızı belirterek, özetle “Cumhuriyet, Atamızın bize bıraktığı ve gençlere emanet ettiği en önemli mirastır. Büyük bir gurur ve mutlulukla kutladığımız Cumhuriyeti’mizin 95’nci yıldönümünde, dünyanın gözünün olduğu bu coğrafyada var olabilmenin tek şartı, birlik ve dayanışma ruhumuzu devam ettirmektir. Cumhuriyeti’mizin 95’nci yılını coşkuyla kutlarken, başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Yüce’nin konuşmasından sonra, program akışı şiirlerin okunması, Öğrenci Korosu ve Oratoryo gösterileriyle devam etti. Şehit İsmail Kefal MTA Lisesi öğretmenlerinin gerçekleştirdiği Selanik’ten Cumhuriyete adlı Atatürk Oratoryosu büyük beğeniyle izlendi ve ayakta alkışlandı. Programda Halk Oyunları gösterilerinden sonra Ödül Törenine geçildi. Cumhuriyet Haftası kutlamaları kapsamında ilçedeki okullar arasında yapılan resim, şiir, kompozisyon ve kros yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler ve ödüller verildi. Yarışmalarda 3’ncülük alan öğrencilere hediyeleri Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak tarafından verilirken; 2’ncilik ödülleri Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hakan Baştürk ve birincilik ödülleri de Kaymakam Salih Yüce tarafından takdim edildi. Alandaki kutlamalar Resmi Geçit Töreniyle sona erdi.