Tirebolu’da Özel Öğrencilere Görkemli Kutlama! - EĞİTİM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Özel Öğrencilere Görkemli Kutlama!


Tirebolu Ahmet Rasim Baş Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirdiği Engelliler Günü kutlaması, renkli görüntülere sahne oldu…

Tirebolu’da Dünya Engelliler Günü dolayısıyla gecikmeli olarak gerçekleştirilen kutlama, muhteşem görüntülere sahne olurken, Ahmet Rasim Baş Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri büyük coşku yaşadılar.

İlçe Kaymakamı Salih Yüce’nin rahatsızlığı nedeniyle 3 Aralık yerine 17 Aralık tarihinde Tirebolu Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik adeta göz kamaştırdı. 17 Aralık Salı günü saat 12’de başlayan etkinliğe öğretmen eşi Mina Yüce ile birlikte katılan Kaymakam Salih Yüce, Özel Uygulama Okulu öğrencileriyle sarmaş-dolaş olup, onlarla kucaklaşırken, salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Gençlik Merkezi’ndeki etkinliğe İlçe Kaymakamı Yüce ile Garnizon Komutanı Furkan Can Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İsmail Cem Feridunoğlu, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Hamzaoğlu, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Durmuş Ali Aydın, İlçe SYDV Müdürü Serdar Budakoğlu ve İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Gökhan Özaslan  katıldı.

 

Tirebolu Ahmet Rasim Baş Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin yemek ziyafetiyle başlayan etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Fatih Göl yaptı. Konuşmasında, bu etkinliğin düzenlenmesini sağlayan İlçe Kaymakamı Yüce ve eşi Mina Yüce’ye teşekkürlerini ileten Göl, 3 Aralık’ın; Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından “Uluslararası Özel Gereksinimli Bireyler Günü” olarak ilan edilmiş ve tüm dünyada özel gereksinimli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gün olduğuna işaret ederek, “Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan Özel Gereksinimli Bireylerin, umutlu olmalarını ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Ancak, Özel Gereksinimli insanların üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda, sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk sahibi her insana ayrı ayrı görevler düşmektedir. Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si Özel Gereksinimli bireylerden oluşmaktadır. Ülkemizde çeşitli gereksinimleri bulunan yaklaşık 7,5 milyon vatandaşımız mevcuttur. 1,5 milyonu çocuk olan bu sayının yalnızca 45 bini özel eğitim imkanlarından  yararlanabilmektedir. Bu anlamda, bünyesinde 66 öğrencisi olan okulumuz gerçekten şanslı bir durumdadır” şeklinde konuştu.

Okul müdürü Göl’ün ardından kürsüye davet edilen Kaymakam Yüce, tüm engelli öğrencilerin gününü kutlayarak, Tirebolu’ya müstakil bir Özel Eğitim Uygulama Okulu yapılması konusunda çalışmalar yapıldığını müjdeledi. Kaymakam Yüce’nin konuşmasının ardından Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin oyun ve gösterilerine geçildi. Müzik eşliğinde oynanan oyunlarla büyük coşku yaşayan özel öğrenciler, izleyiciler tarafından alkış yağmuruna tutulurken; salonda renkli görüntülerin oluşmasına neden oldular.

Etkinliğin son bölümünde İlçe Kaymakamlığı tarafından özel öğrencilere ödüller dağıtıldı. Sınıf sınıf sahneye davet edilen özel öğrencilere ilk olarak Kaymakam Yüce ödül verdi. Ardından sırayla Garnizon Komutanı Cengiz, İlçe Emniyet Müdürü Şahin, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Feridunoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, Halk Eğitim Müdürü Hamzaoğlu ve Sosyal Hizmetler Müdürü Aydın, özel öğrencilere tek tek ödül vererek, kendilerini kutladılar.

İkram faslının da yapıldığı etkinlikte Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Göl, ödül töreni sonunda katkılarından dolayı İlçe Kaymakamı Yüce ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz’a, günün anısına birer tablo takdim etti. Gençlik Merkezi’ndeki etkinlik, özel öğrencilerin kendi aralarında yaptığı eğlenceyle sona erdi ve mutlu bir gün yaşayan öğrenciler neşe içinde okullarına döndü.     


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir