Tirebolu’da Halk Pazarına yeni ayar! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Halk Pazarına yeni ayar!


İçişleri Bakanlığı’nın 81 il’e gönderdiği genelgeye göre, mahalle ve semt pazarlarında satılacak ürünler yeniden belirlendi…

Tüm dünyayı saran yeni tip korona virüs tehlikesi nedeniyle bazı yerlerde kapatılan ve bazı yerlerde de kısıtlama getirilen semt pazarları, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği son genelge kapsamında yeniden düzenlenecek.

Tirebolu’da Cuma günleri kurulan halk pazarında geçici bir süreyle sadece sebze ve meyve satışı yapılacak olup; pazarda süt ve süt ürünleri ile giyim, kuşam ve oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, tüm dünyayı etkisi altına alan virüs tehlikesine karşı belediye olarak yoğun tedbirler aldıklarını belirterek, bu tedbirler kapsamında ilçede Cuma günleri kurulan halk pazarında bazı düzenlemeler yaptıklarını söyledi ve “Pazarcı esnafımız kişisel hijyen kurallarına da uyarak koruyucu önlemlerimize devam edeceğiz. Bu husus zabıtalarımız tarafından da titizlikle denetlenecek olup, pazarın kapanış saatini daha öne alacağız” dedi.

Öte yandan, bakanlık genelgesine göre, merkezlerde kurulan halk pazarlarında tezgahlar arasında en az 3 metre sosyal mesafe kuralına uyulacak ve pazarlara da satıcı sayısının 2 katı oranında müşteri alınacak. Bu arada, semt pazarlarına giriş-çıkışlar kontrollü olacak ve çocuklar alınmayacak.