TİREBOLU’DA İLK HASAT GERÇEKLEŞTİ! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

TİREBOLU’DA İLK HASAT GERÇEKLEŞTİ!


İlçede GİRKAP Projesi kapsamında başlatılan topraksız serada çilek yetiştiriciliğinde yılın ilk ürünü elde edildi. İlk hasat için Yılgın Köyündeki serada sade bir tören yapıldı…

Giresun’un Tirebolu ilçesinde Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteklediği proje kapsamında topraksız serada çilek üretimi yapıldı. Tirebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün organizesinde gerçekleştirilen bir törenle Yılgın Köyünde kurulan serada ilk hasat, 24 Haziran Çarşamba günü İlçe Kaymakamı Salih Yüce’nin de katılımıyla yapıldı.

İlçenin Yılgın Köyünde Halil Cemil Nakiboğlu adlı üretici tarafından kurulan serada, yılın ilk hasadı gerçekleştirildi. İlçe Kaymakamı Salih Yüce ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Gencan’ın da katılımıyla 24 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilen ilk hasatta büyük heyecan yaşanırken; sera alanında yapılan törene Tirebolu Ak Parti İlçe Başkanı M. Yaşar Dikmen ile çok sayıda daire amiri de katıldı.

Tirebolu’da topraksız serada ilk kez başlatılan çilek üretiminde olumlu sonuçlar alınmasının çok önemli olduğunu bildiren İlçe Kaymakamı Yüce, tesisin kurulmasında öncülük eden İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü kutlarken; üretici Nakiboğlu’na da başarılar ve bol kazançlar diledi. İlçede ilk kez kurulan ve olumlu sonuçlar veren topraksız serada çilek yetiştirmenin, yöremiz ekonomisine önemli katkıları olacağını da ifade eden Kaymakam Yüce, “Bu tesisin ilçemize ve yöremize örnek olmasını diliyorum. Devlet destekli bu projenin ilçemizde daha da yaygınlaşması için çaba göstereceğiz. Topraksız serada çilek üretimi yapılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Tirebolu’da topraksız serada ilk kez çilek üretimi yapmanın mutluluğunu duyduklarını kaydeden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gencan, söz konusu projenin gerçekleşmesinde katkıda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile daire personellerine teşekkür ederek, “Biz, bu projeyi hayata geçirmek için 3 yıldır uğraş veriyorduk. Sonunda amacımıza ulaştık ve projeyi hayata geçirdik. Bu ilçemizde bir ilk oldu. En büyük hedefimiz, ilçemizde bu projeyi daha da yaygınlaştırmak ve üreticilerimize ekonomik katkı sağlamaktır. İlçemizde ilkini gerçekleştirdiğimiz projenin oluşumunda katkıda bulunan tüm kurum çalışanlarımıza ve ilçemiz yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Proje, ilçemize ve değerli üreticimiz Cemil Beye hayırlı-uğurlu olsun” dedi.

Öte yandan, Yılgın Köyünde 320 metrekarelik alanda yaklaşık 7 bin fidenin dikimiyle gerçekleşen serada yılda 4 bin ton çilek üretimi yapılacağı kaydedildi. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri yürekten kutluyoruz.