Tirebolu’da işyerlerine sıkı denetim! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da işyerlerine sıkı denetim!


İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tirebolu’daki market ve bakkallarda risk esaslı denetim programlarını aralıksız sürdürürken, üreticilere yönelik çeşitli raporlarla ilgili işlemlere de devam ediyor…

Tirebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü; sosyal medya üzerinden yaptığı önemli duyurularla bir yandan üreticileri bilgilendirirken, bir yandan da vatandaşlara evde kalmaları konusunda çağrıda bulunuyor. Günü birlik olarak zirai konularda üreticileri sık sık bilgilendiren ve denetimlere yönelik uyarılar yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, özellikle çiftçilerden ÇKS konusunu iyi takip etmelerini istiyor.

İlk olarak 2019 yılı ikinci dönem buzağı desteği konusunda üreticileri uyaran müdürlük, bu döneme ait başvuruların kabul edilmiş olacağını belirterek, üreticilerin bu iş için 1-15 Nisan 2020 tarihleri arasında kuruma gelmemeleri gerektiğini bildirdi. Yine müdürlükten yapılan açıklamada, risk esaslı denetim programı kapsamında ilçede faaliyet gösteren toptan ve perakende satış yerlerine yönelik denetimlerin sürdüğü ifade edilerek, bu çerçevede yayınlanan kurallara uyulması isteniyor.

ÇKS başvuruları konusunda da bazı önemli açıklamalar yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ÇKS için başvuru süresinin 30 Haziran 2020’de dolacağına dikkat çekerek, üreticilerin bu hususu zamana yayarak yapmalarını salık veriyor. Bu arada; korona virüs tedbirleri alınarak hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele, bitki sağlığı, gıda kontrolü, su ürünleri ve hayvan sağlığı gibi ana konuların yanı sıra; tapu alım, satım, devir, tütün ve alkol piyasası belge düzenleme ve süre uzatımı, yardıma muhtaç, engelli ve 65 yaş aylığı ile sağlık yardımlarından yararlanmak isteyenlerin başvurularına esas gelir raporu düzenleme gibi konularla ilgili iş ve işlemlerin de hassasiyetle yapıldığı duyuruldu.