Tirebolu’da köylere inen ayılar, arı kovanlarını parçaladı! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da köylere inen ayılar, arı kovanlarını parçaladı!


Dağlardan inen aç ayılar, ilçemizin Yaraş Köyünde Bayram Bayrak’a ait arı kovanlarını parçalarken; fındık bahçelerinde de hasara neden oldular..!

Aç kaldıkları yüksek kesimlerdeki dağlardan köylere inen yaban ayıları, Tirebolu’da bazı yerleşim birimlerinde maddi hasara neden oldu. Geçtiğimiz günlerde ilçemizin Yaraş Köyünde görülen ve fındık bahçelerine musallat olan ayılar, alçakta bulunan fındık ocaklarında zarara yolaçarken; Bayram Bayrak’a ait olan 6 adet arı kovanını da parçaladı.

Yaraş Köyü Muhtarı Bilal Bayrak, geçen hafta içinde köye inen ayıların fındık bahçelerinde ve bir akrabasına ait olan arı kovanlarında önemli miktarda hasar verdiğini belirterek, ilgili ve yetkili mercilerden yardım beklediğini söyledi. Köye inen ayılar yüzünden küçük çocukların dışarı çıkmaktan korktuğunu bildiren köy muhtarı Bayrak, köyde fındık bahçesinde bulunan arı kovanlarına da musallat olan ayıların, Bayram Bayrak’ın dolu olan kovanlarını paramparça ettiğini doğrulayarak, söz konusu arıcıya yaklaşık 4 bin liralık zarar açtığını kaydetti.

Öte yandan, aç kaldıkları için ormanlık alanlardan kaçıp yakın köylere inen ve özellikle fındık bahçelerine zarar veren ayılara önlem alınması gerektiği ifade edilirken; köydeki vatandaşların da oldukça tedirgin oldukları kaydedildi.