Tirebolu’da Kütüphaneler Haftası kutlandı… - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Kütüphaneler Haftası kutlandı…


Kütüphaneler Haftası dolayısıyla ilçe sahilinde kurulan standta “Kitap Sergisi” açıldı ve geride kalan yıl içinde en çok kitap okuyan 3 kişiye de ödül verildi…

Bu yıl 54’ncüsü gerçekleşen Kütüphaneler Haftası dolayısıyla Tirebolu’da bir dizi etkinlik yapıldı. Tirebolu’da Kütüphaneler Haftası’nı kutlama etkinliklerine 27 Mart Salı günü İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen proğramla başlandı. Proğrama Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak ile daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

İlçenin 14 Evler semtinde bulunan Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşen proğramda haftanın anlam ve önemini belirten konuşmayı Kütüphane Sorumlu Müdürü Bedrettin Gündoğdu yaptı. Konuşmasında; kütüphanelerin kültür hazineleri olduğunu ve toplumun aydınlanmasında önemli bir görev üstlendiğini belirten Gündoğdu, Tirebolu’da kütüphaneye olan ilginin her geçen gün arttığını ifade ederek, “Geride kalan bir yıl içinde kurumdan 10 bin 228 kişi yararlanmış olup, kütüphanemizde bugün itibariyle 13 bin 727 kitap bulunmaktadır. Yıl içinde ayrıca, kurumdan 2062 adet kitap okuyucularımıza ödünç olarak verilmiştir. Yenilenerek yeniden dizayn edilen İlçe Halk Kütüphanemiz, her zaman sizlerin yanında ve emrindedir. Kütüphaneler, eski kültür birikimini insanlığın hizmetine sunarken; hem de yeni bilgi ve kültür ürünlerine erişimi sağlayarak, geçmişle gelecek arasındaki köprüyü oluştururlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İlçe Halk Kütüphanesi’ndeki kutlamalarda Betül Demir adlı öğrencinin şiir okumasından sonra Ödül Törenine geçildi. Yıl içinde kütüphaneden en çok ödünç kitap alıp okuyan yetişkinlerden Damla Alpak, Mücahit Öncü ve Melike Sezgin’e; liseli okuyuculardan Sercan Tekin, Elif Nisanur Pirdal ile Gülsenem Paşalıoğlu’na; çocuk okuyuculardan Sinem Şen, Nehir Köken ve Osman Toprak Naiboğlu’na çeşitli ödüller verildi.

Öte yandan, Tirebolu’da Kütüphane Haftası etkinlikleri münasebetiyle ilçe sahilinde Kitap Sergisi düzenlendi. Kitap ve kütüphanelere dikkat çekmek ve okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, kurulan standta kitap okuma etkinliği de yapıldı. Etkinliğe öğrenciler, kamu görevlileri, kütüphane çalışanları ve vatandaşlar da katıldı. Bu arada, vatandaşların kütüphaneleri daha yakından tanımaları amacıyla kutlanan Kütüphaneler Haftası’nın ana teması, “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” olarak belirlenirken; haftayla ilgili kutlamalar 30 Mart Cuma günü sona erecek.