Tirebolu’da rekor çay alımı yapıldı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da rekor çay alımı yapıldı!


Çay-Kur’a bağlı Tirebolu Çay Fabrikası, bu yılki kampanyada üreticilerden 15 bin 200 ton yaş çay alımı yaparak, bir rekora imza attı…

ÇAY-KUR Genel Müdürlüğü’ne bağlı 42 nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda bu yılki kampanyada, son 20 yılın en çok çayı alınarak, toplam miktarı 15 bin 200 tonu bulan rakam ile bir rekora imza atıldı. Bölgede geniş bir sahaya hizmet eden Tirebolu Çay Fabrikası, üreticilerden aldığı bu yılki rekor yaş çaydan yaklaşık 3 bin tok kuru çay elde etti.

Doğuda Trabzon’un Akçaabat ilçesiyle batıda Ordu’nun Perşembe ilçesi arasında kalan sahil şeridinde 26 bin dekar alanda çay ziraati yapan ve bölgede 12 bin 300 üreticiye hizmet veren 42 nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda, geride kalan kampanya döneminde 240 kişilik ekiple 250 noktada alım yapıldı. Son 20 yılın rekor alımı yapılan fabrikada işlenip Rize’de paketlenen çaydan toplam 2950 ton kuru çay elde edildiği bildirildi. Bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayan ve yaklaşık 250 kilometrelik sahil şeridinde 12 bin 300 üreticiye hitap eden Tirebolu Çay Fabrikası’nda, üreticilere Kasım ayı sonu itibariyle 2019 yılı ürününün bedeli ödenmiş olacak.

Tirebolu Çay Fabrikası yetkilileri, yakında tesisin Çay Satış Mağazası’na da kavuşturulacağını belirterek, fabrikaya bağlı üreticilerin çay alanlarında yapacakları 1/10 oranındaki budama işlemlerini de Kasım-Nisan ayları arasında gerçekleştirmeleri gerektiğini kaydettiler.