Tirebolu’da Seracılık Projesi başlatılacak! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Seracılık Projesi başlatılacak!


İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 3 yıldır üzerinde durduğu ve hayata geçirilme aşamasına getirdiği proje kapsamında, Tirebolu’da yazlık ve kışlık sebze yetiştirmek için hibe destekli seralar kurulacak…

Tirebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 3 yıldır üzerinde durduğu ve hayata geçirilme safhasına getirdiği Sebze Seracılığı ile ilgili çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ilçe genelinde geniş kapsamlı Seracılık Projesi başlatılacağı bildirildi.

Tirebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Gencan, konuyla ilgili duyuruyu müdürlük sitesinden yaparken; yazlık ve kışlık sebze üretimi yapmak isteyen üreticilere yeni bir iş ve aş kapısı açıldığını müjdeledi. Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında yapılacak çalışmalarla ilçemizde Seracılık Projesi’nin gelişeceğini kaydeden Gencan, kurulacak olan seraların hibe destekli olacağını ve bu seralarda yazlık ve kışlık sebzelerin yetiştirileceğini söyledi.

Başlık çatılı seraların 240 metrekare 8×30 metre ebatlı olacağı ve sera bedelinin yüzde 30’unun üretici tarafından karşılanacağı bildirilirken; bu iş için başvuruların öncelik hakkının puanlamaya göre 2017 yılında ilçede açılan Seracılık Kursu’na katılan üreticilere tanınacağı kaydedildi. İlçe Müdürü Gencan, söz konusu kursa katılamayanların da başvurularının değerlendirmeye alınacağını belirterek, proje için başvuru yapmak isteyenlerin İlçe Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi. İlçe merkezindeki açık alanlarla köylerde kurulabilecek yazlık ve kışlık sebze seralarının yöremiz ekonomisine önemli katkıları olacağı kaydedilirken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün bu konuda yaptığı girişimlerin olumlu şekilde sonuçlanması, üreticilerimiz arasında büyük memnunluk yarattı.