Tirebolu’da son 20 yılın rekor çayı alındı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da son 20 yılın rekor çayı alındı!


Çay-Kur’a bağlı 42 nolu Tirebolu Çay Fabrikası’nda, birinci sürgün döneminde üreticilerden 5 bin 750 ton yaş çay alımı yapıldı ve son 20 yılın rekoru kırıldı…

Doğu Karadeniz Bölgesinde Giresun, Trabzon ve Ordu gibi illerde bulunan çay üreticilerine hizmet veren 42 nolı Tirebolu Çay Fabrikası’nda, bu yılki kampanyada rekor düzeyde çay alımı yapıldı ve son 20 yılın rekoru kırıldı. Çay-Kur’a bağlı fabrikada bu yıl birinci sürgün döneminde 5 bin 750 ton yaş çay alımı yapıldı.

Bölgede Çay-Kur’a bağlı tek devlet kurumu olan Tirebolu Çay Fabrikası’nda, 2019 yılı birinci sürgün alım kampanyasında son 20 yılın rekoru kırılırken; hem yaş çayda ve hem de elde edilen kuru çayda önceki dönemlere göre yüzde 35-36 oranında artış olduğu kaydedildi. Birinci sürgün döneminde bölgedeki üreticilerden 5 bin 750 ton yaş çay alan fabrikada 1150 ton kuru çay elde edildi.

Bölgedeki üreticilere Mayıs ayı yaş çay bedeli olarak yaklaşık 9 trilyon lira ödemede bulunulduğu ifade edilirken; Haziran ayı bedellerinin de Temmuz ayı sonuna kadar ödeneceği bildirildi. Fabrika yetkilileri, bölgede 26 bin dekar alanda 12 bin üreticiye hizmet verildiğini belirterek, ikinci sürgün çay alımlarına 1 Temmuz’dan itibaren başlandığını kaydettiler. Tirebolu Çay Fabrikası bu yıl 28 ekiple 250 noktada çay alımı yapıyor. Günlük çay işleme kapasitesi 175 ton olan fabrikada işlenen çaylar paketlenmek üzere Çay-Kur’un merkezi olan Rize’ye gönderiliyor. Fabrika ilçede iki ayrı reyonda kuru çay satışı yaparken; özellikle gurbetçiler 42 nolu Tirebolu Çayı’na büyük ilgi gösteriyor. Öte yandan, Çay-Kur’a bağlı Tirebolu Çay Fabrikası’nda 240 personel görev yapıyor. Kampanya dönemlerinde 220 işçinin görev yaptığı fabrikada, mevsimlik işçi sayısının 200 olduğu ve ikinci sürgün döneminde günlük alım kotasının da 400 kilo ile sınırlandığı bildirildi.