Tirebolu’daki Tripolis Konağı turizme kazandırılacak… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’daki Tripolis Konağı turizme kazandırılacak…


TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü tarafından proje çalışmaları tamamlanan Tripolis Konağı için gerekli işlemlerin sürdürüldüğü bildirildi…

Tirebolu’nun Yeniköy Mahallesinde bulunan ve eskiden İstanbul Oteli olarak kullanılan 3 katlı tarihi binanın, turizme kazandırılması yolunda gerçekleştirilen çalışmaların son aşamaya geldiği öğrenildi.

Giresun ve ilçelerinde tarihi değere sahip olan ve unutulmaya yüz tutmuş yapıların, cazibe merkezi haline getirilmesi ve turizme kazandırılması yolunda çalışmalar yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurulu İl Koordinatörlüğü, bu kapsamda Tirebolu’daki Tripolis Konağı’yla ilgili projenin sözleşme aşamasına geldiğini ve bunun bir başlangıç olacağını bildirdi. Kültür varlığı olarak tescil edilmiş tarihi yapıların (konak, han, hamam gibi), TKDK desteklerinde yatırıma alınabilmesi için, İl Koordinatörlüğünde konuyla ilgili uzmanların da katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun’un başkanlığında yapılan toplantıda; kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapıların, kurumun destekleri kapsamında değerlendirilebilmesi için söz konusu yapıların restorasyon süreci ele alındı. TKDK’nın 12 bin Avro’ya kadar olan projelendirme desteğinin, bu tip yatırımlara çok önemli bir katkı sağlayacağına işaret eden Kurşun, Tirebolu’daki restorasyon çalışmalarını da içeren “Tripolis Konağı” adlı turizm projesinin, sözleşme aşamasından sonra hayata geçirileceğini söyledi.


Tirebolu’daki Tripolis Konağı turizme kazandırılacak…” için bir yorum

  1. Selamlar restorasyon çalışmaları ile ilgili son durum nedir.. Hagi aşamada.. Çalışmalarla ilgili fotoğraf alabilirmiyiz. Saygılarımla

Yorumlar kapatıldı.