Tirebolulu Komutana Büyük Vefa! - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolulu Komutana Büyük Vefa!


Sakarya Meydan Muharebesi’nde Haymana’da şehit düşen Giresun 42’nci Alay Komutanı Tirebolulu Binbaşı H. Avni Alpaslan’ın 100’ncü ölüm yıldönümü için TİRDEF tarafından önemli hazırlıklar yapılıyor…

Giresun Tirebolulu büyük komutan Hüseyin Avni Alpaslan, 100’ncü ölüm yıldönümü olan 2021 yılında TİRDEF tarafından düzenlenecek önemli etkinliklerle anılacak. TİRDEF, 42’nci Alay Komutanı Alpaslan için başlattığı anıt mezar çalışmalarını, büyük komutanın 100’ncü ölüm yıldönümü olan 2021 yılı 30 Ağustos’a yetiştirmeye çalışıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi’ne kurmuş olduğu gönüllü alayla birlikte katılan ve yaklaşık 50 askeriyle birlikte şehit olan Tirebolulu Büyük Komutan Binbaşı H. Avni Alpaslan’ın mezarı, şehit olmasından tam 95 yıl sonra Ankara’nın Haymana ilçesine bağlı Katrancı Köyünde bulunmuştu. Büyük komutanın mezarının bulunmasından sonra hemen harekete geçen Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF), bir heyet oluşturarak, şehit binbaşıya ölümünün 100’ncü yıldönümünde Anıt Mezar çalışmaları başlatmıştı.

42’nci Alay Komutanı Hüseyin Avni Alpaslan’ın mezarını 100’ncü ölüm yıldönümü olan 2021 yılına yetiştirmeye çalıştıklarını bildiren TİRDEF Genel Sekreteri Recep Karakoç, Tirebolulu büyük komutana vefa borçlarını ödemek için uğraş verdiklerini belirterek, “Federasyonumuz bünyesinde oluşturduğumuz heyetle Ankara ve Haymana’da çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Konuyla ilgili girişimlerimiz devam ediyor. Planladığımız Anıt Mezarı 2021 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. 2021 yılının 30 Ağustos’unda yapacağımız etkinliklerle Tirebolulu büyük komutan H. Avni Alpaslan’a vefa borcumuzu ödeyebilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.