Tirebolu’ya da maske yasağı geldi! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’ya da maske yasağı geldi!


4 gün boyunca tüm Türkiye’de uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması çerçevesinde ilçemizde açık olacak bazı nöbetçi birimler tek tek açıklandı…

Korona virüs tedbirleri kapsamında 81 ilde 22 Mayıs saat 24’ten itibaren başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 4 gün sürecek olup, kısıtlama 26 Mayıs Salı günü saat 24’te sona erecek. Bu arada, Giresun ilinde önceleri sadece Espiye ve Piraziz ilçelerinde uygulanan maske takma zorunluluğu, il merkeziyle diğer ilçelerde de uygulamaya konuldu.

Giresun il merkezi ve tüm ilçelerde korona virüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla, tüm il ve ilçelerimizde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanılması zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Giresun İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan bu kararın 21 Mayıs’tan itibaren uygulamaya konulduğu bildirildi.

Ayrıca, Türkiye geneli için açıklanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili uygulamalara göre, 23 Mayıs Cumartesi günü (bugün) saat 10-17 arası bakkal, manav, kasap ve marketlerle kuruyemişçiler açık olacak. 24 Mayıs Pazar günü saat 14-20 arasında 65 yaş ve üstü vatandaşlar dışarı çıkabilecek. Aynı gün şehitlerin anne, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerin mezar ziyaretlerine izin verilecek. Bu arada, köylerdeki kısıtlamalarla ilgili uygulamalar için köy muhtarları sorumlu olacak.

TİREBOLU’DA  HANGİ İŞYERLERİ AÇIK OLACAK?

4 gün boyunca uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle Tirebolu’da nöbetleşe usulüyle açık tutulacak işyerleri de Belediye Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Buna göre; Akaryakıt Bayileri, Oto Lastik Tamircileri ve Zirai İlaç-Gübre gibi tarımsal ürün satan bayilerin açık olacağı tarihler şöyle açıklandı:

Akaryakıt Bayileri: 23 Mayıs Cumartesi: Gümüş Tuğra Petrol Ürünleri, 24 Mayıs Pazar: Tirebolu Kar-Pet Petrol, 25 Mayıs Pazartesi: Müftüoğlu Petrol, 26 Mayıs Salı: Kadoil Petrol.

Oto Lastik Tamircileri: 23 Mayıs Cumartesi: Cem Demirel, 24 Mayıs Pazar: Özgür Yaman, 25 Mayıs Pazartesi: Avni Dost, 26 Mayıs Salı: Müftüoğlu Petrol.

Zirai İlaç ve Tarımsal Ürün Satan Bayiler: 23 Mayıs Cumartesi: Neşat Tırınk (Bereket Tarım), 24 Mayıs Pazar: Mehmet Yılmaz (Yılmazlar Tarım), 25 Mayıs Pazartesi: Şenol Bayrak (Tirebolu Tarım), 26 Mayıs Salı: Tayip Kardeş (Yeşil Tarım).