Tirebolu’ya Fındık Kırma-Kavurma-Paketleme Tesisi… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’ya Fındık Kırma-Kavurma-Paketleme Tesisi…


Türkiye çapında bir ilki gerçekleştiren Tirebolu Ziraat Odası Başkanlığı, ilçeye üreticilerin de yararlanacağı Fındık Kırma-Kavurma ve Paketleme Tesisi kurdu…

Tirebolu Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Türkiye’de bir ilk gerçekleştiriliyor. Fındık konusunda zaman zaman yaptığı çıkışlar ve etkinliklerle yurt çapında ses getiren Tirebolu Ziraat Odası, şimdi de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, “Fındık Kırma-Kavurma-Paketleme Tesisi” kurdu.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, Tirebolu’nun Yeniköy Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti odaya ait olan binada üreticilerin de yararlanabileceği bir tesis kurduklarını belirterek, “Tirebolu Ziraat Fındık” adını verdikleri söz konusu tesiste deneme üretimine başlandığını kaydetti.

Ziraat Odası bünyesinde kurdukları Fındık Kırma-Kavurma-Paketleme Tesisi’yle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Yaman, “Odamıza gelir sağlayacak olan bu tesisten üreticilerimiz de yararlanabilecek. İsteyen üreticilerimiz fındığını getirip burada kırdırabilecek, paketleyebilecek ve kurutabilecek. Amacımız, bu tip aile işletmeleri kurup, bunları genele yaymak ve böylece iç tüketimi arttırarak, üreticinin kendi ürününü satma imkanı sağlayabilmektir. Türkiye’de STK’lar içinde bir ilk olan tesisismizi 10 aylık bir çalışmanın sonucunda üretime hazır hale getirdik. Tesisimiz yakın bir zamanda faaliyete geçerek, üreticilerimizin hizmetine girecektir” dedi. Üretici ve fındık dostu Tirebolu Ziraat Odası’nın kurmuş olduğu tesisin yöremize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyor ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Yaman ve yönetimini tebrik ediyoruz.