Tirebolu’ya yapılacak Çay Fabrikası ne oldu? - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’ya yapılacak Çay Fabrikası ne oldu?


İlçenin Demirci Mahallesi’nde Çay-Kur’a tahsis edilen 47 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek Çay Fabrikası’nın akibeti bilinmiyor..!

Tirebolu’ya 1950’li yıllarda yapılan ve bugün bölgenin ihtiyacını karşılayamayan Çay Fabrikası’nın, büyütülmesi konusunda iki yıl önce atılan adımların ne olduğu merak ediliyor.

2018 yılının Ekim ayında zamanın Çay-Kur Genel Müdürü Ekrem Yüce ile yapılan mutabakat sonunda, ilçenin Demirci Mahallesi’nde 47 dönümlük arazi kuruma tahsis edilmişti. Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce başkanlığındaki heyet, Rize’de bulunan Çay-Kur Genel Müdürlüğü’ne yaptığı ziyarette, ilçeye yeni ve modern bir Çay Fabrikası yapılması konusunda görüşme yapmıştı. Aradan 2 yıl geçtiği halde, bu konuda herhangi bir hareket görülmezken; ilçe sakinleri ve üreticiler, “Tirebolu’ya yapılacak Çay Fabrikası işi ne oldu? Siyasiler ve yetkililer verdikleri sözü ne çabuk unuttular. Buraya bir fabrika kurmak için belediyenin illa ki Ak Parti’de mi olması gerekiyor? Biz, yıllardır ihtiyaca cevap veremeyen fabrikamızın büyütülmesini ve yenilenmesini bekliyoruz. İki yıl önce verilen sözler, ne zaman yerine getirilecek?” şeklinde sitemde bulunarak, ilçeye yapılacak Çay Fabrikası’nın bir an önce hayata geçirilmesini istiyorlar.

Öte yandan, Tirebolu’ya 1957 yılında kurulan Çay-Kur’a bağlı 42 nolu Çay Fabrikası, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde geniş bir sahaya hizmet veriyor. Doğuda Trabzon’un Akçaabat ilçesiyle batıda Ordu’nun Perşembe ilçesi arasında kalan yaklaşık 250 kilometrelik alanda 12 bin üreticiye hizmet veren Tirebolu Çay Fabrikası’nın, bugünkü mevcut kapasitesiyle bölgenin ihtiyacını karşılayamadığı, bu nedenle de ilçeye daha büyük ve modern bir fabrika kurulması gerekiyor. Yöremiz üreticileri, Çay-Kur Genel Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorlar.