TMO, fındık almaya başladı… - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

TMO, fındık almaya başladı…


TMO Genel Müdürü Güldal, fındık alımı konusunda Fiskobirlik ile işbirliği yapılması konusunda protokol çalışmalarının devam ettiğini söyledi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden devreye giren ve belirlenen takvim doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 21 Ağustos 2019 tarihi itibariyle üreticilerden fındık almaya başladı.

İlk alımı Giresun’da gerçekleştiren TMO, önceden randevu alan üreticilerin fındığını 17 liradan almaya başlarken; kurum Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alımıyla ilgili Fiskobirlikle işbirliği yapmak için protıkol çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ofisin Giresun’daki alım merkezini ziyaret eden Genel Müdür Güldal, TMO olarak tüm hazırlıkların tamam olduğunu ve 33 ayrı noktada 60 civarında bir ekiple alım yapılacağını kaydederek, alımlarda verim ortalamasının baz alınacağını bildirdi.

TMO’nun Giresun’da yaptığı ilk alım törenine Vali Harun Sarıfakıoğulları ile Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, Giresun Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, TMO yetkilileri, davetliler ve üreticiler katıldı. TMO, Giresun’da ilk fındığı 760 kilogram ile Ayşe Ensari adlı üreticiden aldı. Yeni sezonun ilk siftahını Giresun’da yapan TMO’nun, bundan sonra diğer merkezlerde de alımlara başlayacağı bildirildi.