TMO, stoklarındaki fındığı piyasaya sürmemeli - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

TMO, stoklarındaki fındığı piyasaya sürmemeli


Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yaman, TMO tarafından Fiskobirlik’e aktarılan 10 bin ton fındığın kesinlikle piyasaya sürülmemesi gerektiğini bildirdi…

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, TMO tarafından Fiskobirlik’e aktarılan 10 bin ton fındığın kesinlikle piyasaya sürülmemesi gerektiğini belirterek, “Birliğin desteklenmesi için bu aktarımın önemli olduğunu düşünüyoruz ve bunun arttırılarak devam etmesini istiyoruz” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yaman, 2018 yılı fındık rekoltesinin büyük bir kısmının piyasaya indiğini belirterek, TMO stoklarındaki ürünün önemli hale geldiğini ve yeni hasat dönemine en az 6 ay gibi zaman bulunmasından dolayı sektörün ihtiyaçlara cevap veremeyeceğini öne sürdü. “TMO stoklarındaki ürünün kesinlikle piyasaya ticari anlamda sürülmesini istemiyoruz” diyen Yaman, binlerce ton ürünün piyasaya girmesiyle serbest piyasanın olumsuz yönde etkileneceğine dikkat çekti ve şunları söyledi:

Birliğin desteklenmesi önemli bir olaydır. Ofisin depolarındaki ürün, ticari anlamda piyasa yerine daha fazla katkı sunma adına birliğe tahsis edilebilir. Yine TMO tarafından bu fındıkların, üzümde ve sütte olduğu gibi okullar ile askeri birliklere ücretsiz dağıtımları sağlanarak, stokların eritilmesi yoluna gidinilebilir. Böylelikle piyasa ve Fiskobirlik desteklenerek korunur, ayrıca iç piyasada fındık tüketimi de arttırılmış olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir