Topraksız çilek üretimi, yüz güldürecek! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Topraksız çilek üretimi, yüz güldürecek!


Giresun’da pilot bölge olarak seçilen Tirebolu’nun Yılgın Köyünde Halil Cemil Nakipoğlu tarafından kurulan serada toplam 7 bin çilek fidesinin dikimi tamamlandı…

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarını Çeşitlendirilmesi Projesikapsamında Tirebolu’da kurulan serada toplam 7 bin adet fidenin dikiminin tamamlandığı bildirildi.

Tirebolu’da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün denetiminde yürütülen çalışmalar kapsamında Yılgın Köyünde Halil Cemil Nakipoğlu tarafından kurula serada, ilk etapta 4 bin adet çilek fidesi dikilmişti. Geride kalan hafta sonu İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Gencan ve Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Ali Gümüş  nezaretinde yapılan çalışmalarla söz konusu seraya 3 bin adet çilek fidesi daha dikildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gencan, albiona adıyla anılan yerli çileğin, dikildikten sonra en geç 45 gün içinde meyve vereceğini belirterek, topraksız olarak yapılan çilek üretiminin yüz güldüreceğini belirterek, bu işin ileride daha da yaygınlaşacağını söyledi.

Tirebolu’da kurulan serada geçtiğimiz günlerde incelemelerde bulunan Giresun Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angun, buradaki çalışmaları beğendiğini ifade ederek, çiftçilere topraksız tarım ve çilek üreticiliği ile ilgili, bilgiler verdi. İl müdürü Angun, Giresun’da bu yıl ilk defa DOKAP finansmanı ile Bulancak ve Tirebolu’da 320’şer metrekarelik seralarda olmak üzere 2 adet topraksız çilek tarımı yapacaklarını kaydederek, topraksız çilek üretiminin, topraklı üretime göre çok daha avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.


Topraksız çilek üretimi, yüz güldürecek!” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.