Fındık, şimdi de çekirge tehdidi altında? - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık, şimdi de çekirge tehdidi altında?


Doğu Karadeniz Bölgesi’nde başlayan kahverengi kokarcadan sonra, bu kez de çekirge tehdidi, uzmanları ve fındık üreticilerini endişeye sevketti…

Tüm Türkiye korona virüs salgınıyla mücadele ederken; tarım ürünleri için beklenen kahverengi kokarcadan başka, bu kez de çekirge tehdidi baş gösterdi. Uzmanlar, söz konusu çekirge istilasının Türkiye’nin fındık üretimini ciddi ölçüde etkileyeceğini bildirdiler.

Çekirgelerin, dünya fındık arzının yaklaşık yüzde 70’ini sağlayan Karadeniz Bölgesi’nde en az 8 ile yayıldığı ifade edilirken; önlem alınmadığı takdirde fındığın yüzde 30’unun bundan zarar görebileceği belirtildi. Uzmanlar, bu rakamın dünya fındık üretiminin beşte birine tekabül ettiğini kaydettiler.

Öte yandan, başta fındık olmak üzere tüm tarım ürünlerinde büyük hasara ve kayıplara yol açan kahverengi kokarca ile ilgili 2 yıldır yapılan mücadelenin, korona virüs nedeniyle göz ardı edilmemesi gerektiği ifade edilirken; havaların ısınmasıyla  bölgede daha da yayılacak olan kokarca için uzmanların endişeli oldukları da kaydedildi.