Üreticiler Dikkat! Fındığınızı emanete bırakmayın! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Üreticiler Dikkat! Fındığınızı emanete bırakmayın!


Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, fındık üreticisine çağrıda bulunarak, ürünlerini emanete vermemeleri konusunda uyardı…

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bugünlerde hasadı başlanan fındık konusunda üreticilere çağrıda bulunarak, ürünlerini emanete vermemelerini istedi. Emanete bırakılan fındığın tekelcilerin işine yaradığını savunan Karan, üreticilere yaptığı uyarıda, “İhtiyacı olmayıp da ürününü bekletmek isteyen üreticilerimiz kesinlikle ürünlerini emanete bırakmasın” dedi.

Başkan Karan, fındık üreticileri olarak geçtiğimiz yıllarda emanete bırakılan fındıkların faturasını en ağır şekilde gördüklerini aktardığı savunmasında, “Geçen sezon serbest piyasada fındık fiyatı 12-13 lira seviyelerinde işlem görürken, ürününü emanete bırakan çoğu üreticimiz 9-10 liradan ürününü bozdurmak zorunda kaldı. Hesap ortada, emanete bırakılan fındık kar etmiyor, aksine zarar ediyor. Acil ihtiyacı olan üreticilerimize bir lafımız tok, ancak ihtiyacı olmayıp da ürününü bekletmek isteyen üreticilerimiz, kesinlikle ürünlerini emanete bırakmasın” şeklinde ifadeler kullanırken; emanete fındık bırakmak isteyen üreticileri de lisanslı depoya ya da Fiskobirlik’e yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan, 2018 yılı rekoltesinin geçen yıla oranla yüzde 30 oranında az gerçekleşmesinin beklendiğini de kaydeden Karan, bu yıl fındığın daha değerli olduğunu ve üreticilerin de buna göre davranmaları gerektiğini ifade etti.