Son Dakika

Haziran 15 2024 | Cumartesi
KÖŞE YAZILARI

Uyan Tirebolu

Bu başlığı neden koydum. Hatırlayacaksınız bir zamanlar Tirebolu bir tersane macerası yaşamıştı. İstanbul Tuzlada tersanesi olan bir firma Tirebolu Balıkçı Barınağına tersane kurmağa kalkışmıştı. Bu olayda Tirebolu  halkı sağcısı, solcusu, tarafsızı, yerlisi yabancısı tek vücut olmuş, tersane yapılmasına karşı çıkmış, tersane yapacak firmanın arkasında iktidar mensubu üst düzey siyasiler bulunmasına karşın   o paslı çiviyi Tirebolu’nun kalbine saplatmamıştı. 
31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Tirebolu’da Burhan  TAKIR’ın  yeniden  CHP’nin adayı olduğu  açıklandı. MHP de adayını açıkladı. AKP adayı henüz belli olmadı. İktidar partisi Türkiye’nin il ve  içlerinin aşağı yukarı % 99’unda adaylarını açıkladığı halde bu güne kadar Tirebolu adayını açıklayamadı. Tirebolu’ya belediye başkanı adayı olmak ne kadar önemli imiş ki,  İzmir, Ankara, hatta henüz resmen  açıklanmamış  olsa da, İstanbul adayı bile belli, ama Tirebolu adayı belirsiz. Bu size biraz garip gelmiyor mu? Bu Tirebolu üzerinde bazı oyunları planlandığının, hatta oynandığının kanıtı değil mi? Bir de bakarsınız AKP Tirebolu’yu MHP’ye bırakmış, Cumhur ittifakı var, neden  olmasın? 
Genelde Tirebolu Belediye seçimlerini Sosyal Demokratlar  kazanırdı. Bu ilk kez son yerel seçimlerde değişti. AKP (Burhan Takır çok başarılı bir belediye başkanı olmasına karşın) diğer iki parti CHP ve MHP’nin almış olduğu oyların toplamından fazla oy alarak seçimi kazandı. Bu kadar güçlü bir parti,bu seçimde ne değişti de hala Tirebolu adayını açıklamadı. Bu size biraz garip gelmiyor mu?
Tirebolu MHP adayı FİKRİ ŞEN isimli birisi.  Fikri Şen  kim? Fikri Şen’in bir zamanlar Burhan Kara’nın koruması olduğu rivayet ediliyor, bu size garip gelmiyor mu?  Kendisi Kürtünlü. Kürtün nerenin ilçesi? Gümüşhane’nin. Pekiyi  Fikri Şen neden Kürtün’den, neden Gümüşhane’den aday değil de Tirebolu’dan aday? Bu size garip Gelmiyor mu?
Fikri Şen’in sponsoru (ismi ARAS DENİZCİLİK veya NAKLİYAT imiş?…) varmış. Bu firma Fikri Şen’in kazanması için kesenin ağzını açmış. Bu size biraz garip gelmiyor mu?
Bu firma Tirebolu Balıkçı barınağında mendirekteki  beton platformun giriş kısmını birkaç sene evvel  tel örgü içine almış. Buraya konteynırlar yerleştirmiştir hatta kameralar bile koymuştu. Balıkçı Barınağını limana dönüştürmek için bazı yerlerden söz aldığı söyleniyordu. Aynı tersane olayında olduğu gibi, Tirebolu Halkının sert tepkisini görünce pabucun pahalı olduğunun farkına varmış, kurduğu tesisleri sessiz sedasız söküp gitmişti. Bu firmanın, Burhan Kara’nın eski koruması, Kürtünlü Fikri Şen’i Tirebolu belediye başkanlığı adayı yapıp, ona  sponsor olması, size garip gelmiyor mu?
Bu firmanın sahibi amacının ne olduğunu da net bir şekilde açıklamış. Fikri Şen seçilirse Tirebolu Balıkçı barına içinde kuracağı tesiste, Azerbaycan için büyük bir platform inşa edecekmiş. Bunu platformu oraya götürecekmiş. Bu platformun yapımında üç bin işçi çalışacakmış vs.vs. yani tersane olayı yeniden hortlatılıyor. Bu size garip gelmiyor mu?
Bizim reddettiğimiz,  bir zamanlar Tirebolu’nun kalbine çaktırmadığımız paslı çivileri Ünye ve Samsun kabullenmişti. Buralardan karayolu ile geçerken görüyoruz, yapımına başlanmış ama çürümeye terk edilmiş paslı gemileri. 
Gerçi Tirebolu’nun  ekonomik durumu hiç de iç açıcı değil. Fındık artık maliyetini zor karşılıyor. Balıkçı barınağımız var, ama profesyonel balıkçılığı geliştiremedik. Çay zaten bitti bitiyor.  O halde Tirebolu’nun kurtuluşu sadece ve sadece turizmle mümkün. İki sene evveldi. Erzurum’dan gelmiş bir aile ile konuşuyorum. “Tirebolu artık Erzurum, Erzincan yani Kuzeydoğu   Anadolu için herhalde bir Amasra oldu” dedim. Aldığım yanıt; “ Tirebolu artık bizim için Amasra’dan da öte belki bir Bodrum, bir Marmaris değil ama bir Datça, bir Kaş diyebilirim”.dedi.  
UYAN TİREBOLU BAZILARI YİNE TİREBOLU ÜZERİNDE OYUNLAR OYNAMAYA BAŞLADI. 1957 YILINDA DEMOKRAT PARTİ İLE BAŞLAYAN BU OYUNLAR BİTMEDİ. EĞER SEN YENİ BİR TERSANE DİRENİŞİNİ ORTAYA KOYMAZ İSEN BU SÜRÜP GİDECEK. ŞUNU UNUTMA 1950’Lİ YILLARA GİRİLDİĞİNDE TİREBOLU DOĞÜLKARADENİZİN ÜNYE’DEN SONRA EN BÜYÜK İLÇESİ İDİ. AYNI ZAMANDA GİRESU İLİNİN DE MERKEZ İLÇE DE DAHİL EN BÜYÜK İLÇESİ İDİ. DÖNDE GERİYE DOĞRU BİR BAK TİREBOLU KAÇ  İLÇE DOĞURDU.  BİR DE O İLÇELERİN DOĞURDUĞU İLÇELER VAR TABİİ Kİ.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler