Uyan Tirebolu - KÖŞE YAZILARI | Tirebolu Ekspress Haber

Uyan Tirebolu


Bu başlığı neden koydum. Hatırlayacaksınız bir zamanlar Tirebolu bir tersane macerası yaşamıştı. İstanbul Tuzlada tersanesi olan bir firma Tirebolu Balıkçı Barınağına tersane kurmağa kalkışmıştı. Bu olayda Tirebolu  halkı sağcısı, solcusu, tarafsızı, yerlisi yabancısı tek vücut olmuş, tersane yapılmasına karşı çıkmış, tersane yapacak firmanın arkasında iktidar mensubu üst düzey siyasiler bulunmasına karşın   o paslı çiviyi Tirebolu’nun kalbine saplatmamıştı. 
31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Tirebolu’da Burhan  TAKIR’ın  yeniden  CHP’nin adayı olduğu  açıklandı. MHP de adayını açıkladı. AKP adayı henüz belli olmadı. İktidar partisi Türkiye’nin il ve  içlerinin aşağı yukarı % 99’unda adaylarını açıkladığı halde bu güne kadar Tirebolu adayını açıklayamadı. Tirebolu’ya belediye başkanı adayı olmak ne kadar önemli imiş ki,  İzmir, Ankara, hatta henüz resmen  açıklanmamış  olsa da, İstanbul adayı bile belli, ama Tirebolu adayı belirsiz. Bu size biraz garip gelmiyor mu? Bu Tirebolu üzerinde bazı oyunları planlandığının, hatta oynandığının kanıtı değil mi? Bir de bakarsınız AKP Tirebolu’yu MHP’ye bırakmış, Cumhur ittifakı var, neden  olmasın? 
Genelde Tirebolu Belediye seçimlerini Sosyal Demokratlar  kazanırdı. Bu ilk kez son yerel seçimlerde değişti. AKP (Burhan Takır çok başarılı bir belediye başkanı olmasına karşın) diğer iki parti CHP ve MHP’nin almış olduğu oyların toplamından fazla oy alarak seçimi kazandı. Bu kadar güçlü bir parti,bu seçimde ne değişti de hala Tirebolu adayını açıklamadı. Bu size biraz garip gelmiyor mu?
Tirebolu MHP adayı FİKRİ ŞEN isimli birisi.  Fikri Şen  kim? Fikri Şen’in bir zamanlar Burhan Kara’nın koruması olduğu rivayet ediliyor, bu size garip gelmiyor mu?  Kendisi Kürtünlü. Kürtün nerenin ilçesi? Gümüşhane’nin. Pekiyi  Fikri Şen neden Kürtün’den, neden Gümüşhane’den aday değil de Tirebolu’dan aday? Bu size garip Gelmiyor mu?
Fikri Şen’in sponsoru (ismi ARAS DENİZCİLİK veya NAKLİYAT imiş?…) varmış. Bu firma Fikri Şen’in kazanması için kesenin ağzını açmış. Bu size biraz garip gelmiyor mu?
Bu firma Tirebolu Balıkçı barınağında mendirekteki  beton platformun giriş kısmını birkaç sene evvel  tel örgü içine almış. Buraya konteynırlar yerleştirmiştir hatta kameralar bile koymuştu. Balıkçı Barınağını limana dönüştürmek için bazı yerlerden söz aldığı söyleniyordu. Aynı tersane olayında olduğu gibi, Tirebolu Halkının sert tepkisini görünce pabucun pahalı olduğunun farkına varmış, kurduğu tesisleri sessiz sedasız söküp gitmişti. Bu firmanın, Burhan Kara’nın eski koruması, Kürtünlü Fikri Şen’i Tirebolu belediye başkanlığı adayı yapıp, ona  sponsor olması, size garip gelmiyor mu?
Bu firmanın sahibi amacının ne olduğunu da net bir şekilde açıklamış. Fikri Şen seçilirse Tirebolu Balıkçı barına içinde kuracağı tesiste, Azerbaycan için büyük bir platform inşa edecekmiş. Bunu platformu oraya götürecekmiş. Bu platformun yapımında üç bin işçi çalışacakmış vs.vs. yani tersane olayı yeniden hortlatılıyor. Bu size garip gelmiyor mu?
Bizim reddettiğimiz,  bir zamanlar Tirebolu’nun kalbine çaktırmadığımız paslı çivileri Ünye ve Samsun kabullenmişti. Buralardan karayolu ile geçerken görüyoruz, yapımına başlanmış ama çürümeye terk edilmiş paslı gemileri. 
Gerçi Tirebolu’nun  ekonomik durumu hiç de iç açıcı değil. Fındık artık maliyetini zor karşılıyor. Balıkçı barınağımız var, ama profesyonel balıkçılığı geliştiremedik. Çay zaten bitti bitiyor.  O halde Tirebolu’nun kurtuluşu sadece ve sadece turizmle mümkün. İki sene evveldi. Erzurum’dan gelmiş bir aile ile konuşuyorum. “Tirebolu artık Erzurum, Erzincan yani Kuzeydoğu   Anadolu için herhalde bir Amasra oldu” dedim. Aldığım yanıt; “ Tirebolu artık bizim için Amasra’dan da öte belki bir Bodrum, bir Marmaris değil ama bir Datça, bir Kaş diyebilirim”.dedi.  
UYAN TİREBOLU BAZILARI YİNE TİREBOLU ÜZERİNDE OYUNLAR OYNAMAYA BAŞLADI. 1957 YILINDA DEMOKRAT PARTİ İLE BAŞLAYAN BU OYUNLAR BİTMEDİ. EĞER SEN YENİ BİR TERSANE DİRENİŞİNİ ORTAYA KOYMAZ İSEN BU SÜRÜP GİDECEK. ŞUNU UNUTMA 1950’Lİ YILLARA GİRİLDİĞİNDE TİREBOLU DOĞÜLKARADENİZİN ÜNYE’DEN SONRA EN BÜYÜK İLÇESİ İDİ. AYNI ZAMANDA GİRESU İLİNİN DE MERKEZ İLÇE DE DAHİL EN BÜYÜK İLÇESİ İDİ. DÖNDE GERİYE DOĞRU BİR BAK TİREBOLU KAÇ  İLÇE DOĞURDU.  BİR DE O İLÇELERİN DOĞURDUĞU İLÇELER VAR TABİİ Kİ.


Uyan Tirebolu” için 13 yorum

 1. Yorumların dün olduğu gibi bu günde insanları ayrımlaştırıyor bir zamanlar pis köylüler dediklerinizi geriye dönüp bir bakarmısın şimdi tireboluya köylüler ve ilcemizde bulunan diğer insanlar sahip cıkması ne kadar zoruna gidiyor bu kafayla değilmi hükümet konağını yakıpta insanların soy kütüklerini yok edmeleriniz arkadaşım tirebolu tireboluda oturan mülkiyeti olan her vatandaşın şehri yok kürtünden gelmiş yok köyden gelmiş bunları gecelim kim hizmet edmek istiyorsa halk tercihini yapar limanı getirtmedinizde ne kazandınız tirebolunun ileri gelen bir ailesiyle bir sohbetimde dedimki limanı geri tepmeseniz şimdi buraya ötel yapar paraya para demezdin şimdi yaptı ama iş işten gecti tersane konusunda seninle ayni fikirdeyim tersane emelisi olarak tireboluya tersane istemem ama limanın er ve gec gelmesini isterim evet tirebolu karadenizin marmarisi katılıyorum evvelki başkanda şimdiki başkanda tireboluyu bir masaya yatırıpta neler yaparsak buraya turist getiririz diye düşünmediler kaledeki veriçiyi kaldırttım ama kaleyi bir türlü istenilen güzelliğe getirdemedim gelin ayrımcılığı bırakarak tireboluya ne yapabiliriz diye calışalım saygılarımla

 2. yazanın eline sağlık çok güzel özetlemiş şimdi iktidar partisini destekleyenler bu yazı için tü kaka diyebilir ama sonuna kadar haklısınız.

  1. Necmettin bey
   Nerede yaşayıp geçiminizi sağlıyorsunuz bilmiyorum ama herhalde tuzunuz kupkuru, Bir fikir beyan etmek için o partili bu partili mi olmak gerekiyor, hangi partiden bu zmana kadar karnınızı doyurdunuz ki bu kanıya vardınız.
   Ben yarım asırlık ömrümde şunu gördüm ki , aklı olan herkes menfaati peşinde koşar, örneğide bana göre bölgemizde bir Trabzonlu hegamonyası var ve Tüm doğu karadeniz bölgesinde her zaman yatırımların kaymağını götürür, yatırım önceliğini kapar, geriye kalan özellikle rakibi olan bölgeler de avucunu yalar(Tirebolu gibi). Haaa asıl vahim olanı da birde öyle güçlü bir lobileri vardır ki işte yukarı da yazılanlar misali kaybettiklerimizle guru duyarız…
   Necmettin bey şu soruya cevap verin Allah aşkına diyelim ki Tersane projesi Tireboluya hiçbirşey kazandırmayacaktı ve zaten de kaybetti, Peki karşısına ne koydunuz da tirebolu halkı ne kazandı, Bana bunu izah edermisiniz, Ben senede bir iki kez gittiğimde gördüğüm o hazin sessiz boş sokakları gördüğümde sizin gibi kusura bakmayın alınmayın ama AHMAKlığınız yüzünden insanımız fak fakir olmuş çoluk çocuğumuz gurbet ellerde perişan,,, eeee siz işi hala siyasetçileri partileri partilileri suçlayarakmı o gençlere umut olacaksınız, yani değirmende su dövmeye devam . Bir yüz yıl daha bölde devam edin siz, Trabzon 50 sendede 50 kat büyüdü tirebolu ya Tirebolu kaç kat büyüdü kardeşim ….

 3. sayın yalcın durak seçim geldi şimdi yine çıktın piyasaya senin gibi senin zihniyetinden olan kişiler yıllarca tirebolumuzu istanbuldan ankaradan idare etmeye çalıştınız ama artık tirebolu sizin yönetimlerinizi istemiyor bunu bilesin senin köylü dediğin fikri şen sen tirebolu derneğinde içki içerken o hastanelerde tirebolulu vatandaşlarımızın hastalarıyla dertleriyle meşgul oluyordu tabi sizin böyle bir düşünceniz yok anca milleti asaglamak işiniz gücünüz tersaneye gelince kimsenin böyle bir düşüncesi de yok ama sizin karnımız tok tirebolunun gençleri nasıl geçiniyor işleri güçleri varmı evlerine ekmek götüre biliyorlarki diye sorgulamazsınız tireboluya senede bir kere ya gelirsiniz ya da gelmezsiniz sanki kendinizi tirebolunun sahibi gibi davranıyorsunuz yemezler bunları yalcın durak ne pahasına olursa olsun mhp tireboluda yarın yazacak inşallah istesenizde istemesenizde en azından sizin zihniyete kaldırmayacak bunu bilesin

  1. Hay ağzına sağlık osman kardeş,bu zihniyet Tireboluyu içki masasından kumanda ediyoruz zannettiler.artık on kuruşa köfte bitti artık bu zihniyet babadan deden kalan malı mülkü köylü dediklerine kaptırdılar,bu zihniyet artık acınacak durumda hangi partite olursa olsun hiç birinde söz hakları yok aslında bunlara kızmayalım koruma altına alalım.

   1. osman kardeşim çok güzel söyledin ama bu gazeteye yorum yazdıran gazetesahiplerinin hatası ozaman bu gazeteyi okumak yerine yeni bir gazete seçmemiz gerek bu tek kişiyle olan bir olay değil….

  2. Teşekkürler
   Yazın tam da asıl sorunun ne olduğunu ortaya koymuş…
   Şimdi sorunun aslını şöylede biraz açabiliriz.
   Oralı buralı diyerek dışlamaktan daha da beteri particilik yaparak ta benzer yaklaşımlar memleketimizin geleceğini aydınlatmaktan öte direk geri vitese takılmasına sebep olmaktadır.

 4. Kime faydası olsun istedin sayın Durak yaraları kaşımak ötekileştirmek niye sizin tecrübenize proje önermek yakışırdı

 5. Eskileri deşmek istemem.1977-79 yıllarında Tireboluda 3 yıl Ziraat teknisyeni olarak çalıştım.Kimseye bir zararım olmasını istemem.buna rağmen ayak oyunlarını,yüze iyi arkadan başka davranışları görünce memleketimde çalışmaktan vazgetim.Mersine yerleştim.İnsan gibi yaşamaya çalışıyorum.Tarafçılık,kökten particilik,öteleme,övünme ve yerme,Başkalarını görmeme ve kötüleme bunlardan başka yapacak işimiz yok mu bizim.Biz insanlarımızı eğitmek için hiç çalışmadık mı?Neden gelişen büyüyen bir ilçe olamadık?Neden biz verimli işler yapmayı istemiyoruz?Boş laf doyuracak sanıyoruz hala.
  Tersane konusundaki birlikteliğinizi takdirle karşılıyorum.Bu kafayla turizmci olacağınızı sanmıyorum.Aksine işe yarayanları ihraç ediyorsunuz.Hangi partiden kimi seçerseniz seçin yerinizde sayacaksınız.Yıllardır olduğunuz yerdesiniz hala övünecek birşeyler arıyorsunuz.
  Tirebolu sütsüz kalmış beslenememiş.Sizi ancak Ankaranın sütü besler.Ankara’yı sağamazsanız aç kalacaksınız.Bu zamana kadar Ankara sizi sağdı.Sütünüz Ankara’ya çok iyi gelmiş.Yine birlik olma zamanı.Yine hep beraber byurun Akkaraya süt sağmaya.Eski halinizi özlemişsiniz.Bakın Görele’nin ve Espiye’nin yeni haline.

 6. Ttirebolu turizim e uyumlu ilerisi çok parlak şirin güzel ilcemizdir bu ilcemizde daha modem daha güzel pilajlar ve çarpık yapılajmayı önlemeliyiz tireboluya yakışanı daha iyi inşa Ederek adını heryerde duyurmalıyız çevre ilçelerden daha farklı daha güzel bir sahil ilçesi olmalıyız gittikçe zenginleşen bir ilçe olmalıyız ..manzaraya Talipsen yokuşunu Göze Alacaksın

 7. Bu size biraz garip gelmiyor mu? Sahil kesimlerine evler yapıldı ve dahada yapılmaya devam edecek buraya kimler geliyor ve biz burda dersaneden sonra bunu konuşucakken tireboluyu kaybetmekte geç kalmadıkmı
  Bu size biraz garip gelmiyor mu? O evlerin yerine turizime önem veren yerler yapılsa kaç kişiyi çekerdik dimi…
  burdaki oyunda sadece mhp ve apk’nin oyunu yok CHP bu oynda birinci sırada Bu size biraz garip gelmiyor mu?
  biraz düşünerek yazmaktansa araştırmanızı tercih ederim. Burhan TAKIR o evlerdeki payı ne kadar? neden ses çıkarmadı? bunlar piskolojik bir baskı lütfen tireboluyu şehirleştirmekten ziyaded geliştirmeye uğraşsak neler olmazki……

  1. Evet bencede cok haklisiniz. Buyk sehirlerin halini gormicek kadardami kor insanlar kar bile yagmiyor betonlasmadan,, rantlardan,, carpik yapilasma,, oyle bi sehir pilanlamasi yapilmaliki yuz yillar sonrada gecerli olunmali rant ti parayi degil sadece keseyi degil ileriyi kurtaracak yatirimlar yapilmali yarinki cocuklar icin gelecek nesilleri kurtalabilecek bence bi yatirimi yaparken bugunu yada birkac kisinin gelicegini degilde tum gelicekteki insanlar icin uzun vadede dogaya ve cevreye zarar vermeyecek, sirti saglam birkackisinin gucu yada istegiyle degil, buyuk sehirlerde sadece amacin para kazanma dusuncesinin yuzunden nefes bile alinamaz hale geldi, Ya bu kadar da dusunemiyormusunuz, denizdeki yasayanlara dogadaki yetistirilen ata tohumlari. Na dogal hayvancilik,, ithal yemlerle beslenilen gdolu samanlarla dnasiyla oynanan yumurtslarla degil foganin katkiziz verdigi yontemle yetistirerek,, aza kanat etmeyen coga sabet edemezmis,, ama sadece cok para kazanmak degilde az ama oz. Hem bu dunya icin hem ahiret icin calisilmali buyuk sehirlerde yenicek icilicek kimyasalsiz bisi kalmadi herkes obezite herkes sekerhastasi tansiyonen bastada astim virus gibi yayiliyor yani simdi bunlara sebeb olanlar helalmi kazandiklarini saniyolarha bilmiyoduk diyeceksiniz, AMA SUNU IYI BILINKI ARTIK BILIYOSUNUZ, YARADANIM “” BANA HERSEYLE GEL AMA””KUL HAKKIYLA GELME DEMISSS” “DIYICEM BIJTIK ARTIK KIMYASALLIMI GDO, LUMU. ITHALMI,, YERLIMI ARTIK HICBI SEBZENIN HICBI MEYVENIN TADI KOJUSU YOKK MALISEF,, BUNLARIN ZARARLI OLDUGUNU BHALKA YEDIRIP HELAL PARAMI KAZANDIGINI SANIYOR,, HERKES HASTANELERDE YILLARCA TSURUNEREK UYORR,, BENCE JRSEYI DEGIL,, BENCE. NEKAR COJ DAIRE SATAR KAR EDERIM DIYE DEGIL,, GELICEK ICIN AHIRET ICIN HANGI IYI DIYE DUSUNEREK HAREKET ETMELWRIDIR,, COKKK KAZANALIM DERKEN,, GELECEGI MAF ETMEYIN LUTFENN,, HERJES,, BULUNDUGUN MAKAMIN FARKINA VARSIN CAKA DEGILDE,, SIRTINTAKI JAFTANIN,,, ATESTEN KAFTANA DONUSEBILECEGINI UNUTMASINNN,, TUM TIREBOLULAR R,, ELINIZDEKI MUCEVFER, STA TOHUMLARIDIR,, DENIZINIZDEKI YARADANIMIN VERDIGI BALIKTIRR,, FINDIGINIZI BIRLESIN KENDINIZ TEK RLDEN PAZARLAYINNN,, BIDE CEVRE DUZENINI BOZMAYACAKKK SEKILDE,, TURIMMI CANLANDIRIP KALITELI OTEL LER ASIRIYA GITMEMEK KAYDIYLA, DENIZLERINIZI TOPRAKLARINIZI GENETIGI OYNANMIS TARIMLARLA ZEHIRLEMEYIN LUTFEN ISTE BUDA ZINCIRLEMEK GUNAK BAS ACIK GEZMEK GUNAHTA BI BASKALARINI SAGLIGIYLA OYNAMAK CANIYLA OYNAYARAK PARA KAZANMAK GUNAH DEGILMI,, BU YARADANIMIN HUZURUMA CIKMA DEDIGI GUNAHTIR DAHA NE DIYIM SIZLERE ELINIZDEKI NIMETLERI KOR OLMUS GORMUYORSUNUZ NE ISTIYOSUNUZ ANLAMADIM BUYUK SEHITRLER GIBI NEFES ALAMAZ HALE GELMEK BIZ YUMURTA KIRIP YIYEMIYORUZ MIDEMIZ BULANIYOR TAVUK YEMEGE KORKUYORUZ KOJUSU MIDEMIZI BULANDIYO KIIII TUM YICEKLER BOYLE,,, SUJREDIN, BENCE BI GUN OLSADA YIYEMICEK HALE GELICEKSINIZ, NEFES ALAMAZ HALE GELICEKSINIZ PARANIZ OLSADA ALMAK BILE ISTEMICEK JORKARAK ALICAKJSINIZ BARI BURALARIN TIPRAKLARI ZEHIRLENDI SIZ ZAMAN GECMEDEN DEGERINI BILIN YAPILMASI GEREKENI YAPINN EVET BENDE DIYORUM HANGI PARTI OLURSA OLSUN,, DOGAYA DENIZLERE CANLILARIN GELECEGINI ETKILEYEN IZIN VEREN HER PARTIYE KARSIYIM,,,,, UYANIN TIREBOLU UYANIN,, ORAYI RANDCILARA,, INSAN CANINA BORTUNUN BOCEGIN BI CICEGIN YAPRAGIN GELICEGINI ETKILEYECEK AC GOZLU KALP GOZU KAPANMIS INSANLARA KARSI UYANIN LUTFENNN
   Oglumun hesabindan yaziyorum adim mualla ben annesiyim surcu lisan ettiysem afola,,

Yorumlar kapatıldı.