Yalıköy’deki eski okul binası, birilerine peşkeş mi çekiliyor? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Yalıköy’deki eski okul binası, birilerine peşkeş mi çekiliyor?


Dernek Başkanı Karakoç, köydeki eski okul binasının Köy Konağı olarak ilgili muhtarlığın tüzel kişiliğine alınması yolunda harekete geçtiklerini söyledi…

Tirebolu ilçemize bağlı Yalıköy’de bulunan eski okul binası ve arsasıyla ilgili kamuoyunda çıkarılan spekülasyonlar, yörede tepkiyle karşılanırken, Civil-Yalıköy Derneği Başkanı ve TİRDEF Genel Sekreteri Recep Karakoç’tan çarpıcı açıklamalar geldi. Bu olay üzerine Yalıköylüler, köylerine ait arsanın ticari amaçlı özel okul yapılacak gerekçesi ile köylülerin ve Köy İhtiyar Heyetinin iradesi dışında özel bir müteşebbise verilmemesi yolunda mücadele başlattılar.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Tirebolu Civil Yalı Köy Derneği Başkanı ve Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Karakoç, olaya tepki göstererek, şu ifadeleri kullandı:

“Yalıköy, 1978 yılında Civil Köyünden ayrılarak ayrı bir köy olarak kurulmuştur. Söz konusu yer, tapu kayıtlarında Civil Köyü üzerinde görülse de köylerin ayrılmasıyla Yalıköy’e geçmiştir. Giresun ili Tirebolu ilçesi Yalıköy 3 pafta ve 10 parselde bulunan, kullanım hakkı Yalıköylü dedelerimiz tarafından okul yapılması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilen ve köy tüzel kişiliğine ait arsanın ve üzerinde bulunan metruk okul binasının, Dönüşüm Proğramı Dershaneler ve Kiralama Hakkı kapsamında ticari amaçla köy dışından bir müteşebbise kiraya verilmek istendiği, Giresun Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  27/06/2018 tarih ve 11089731 sayılı yazısı ile  anlaşılmıştır.

Tüm bu işlemler yapılırken, etik kurallar hiçe  sayılarak maalesef Köy Muhtarlığı ve Köy İhtiyar Heyetine her hangi bir bilgi dahi verilmemiştir. Geçtiğimiz günlerde bir şahsın arsa üzerinde gezindiği köylüler tarafından görülmüş, tanınmayan şahsa, “Hayırdır bey efendi, birini mi bakıyorsunuz?” diye sorulduğunda, “Hayır, bu arsayı 49 yıllığına kiraladım da öylesine bir kontrol ediyorum” dediği, köy ileri geleninin de, “Nasıl olur, burası köyün tapulu malı, siz burayı kimden, nasıl aldınız? Bu durumdan muhtar haberdar mı? Köy İhtiyar Heyetinin bilgisi var mı?” demesi  üzerine, tanınmayan şahsın, “Ne muhtarı hemşerim, ben işi Ankara’dan bitirdim” dediği de iddia edilmektedir.”

BAŞKAN KARAKOÇ NELER TALEP ETTİ?                               

Yalıköy’de adı geçen arsanın coğrafi yerinin cezbedici olduğunu, günümüz şartlarındaki maddi değerinin ise 2 milyon liraya yakın olduğunu ifade eden Karakoç, söz konusu okul ve arsayla ilgili olarak gerekirse hukuk mücadelesi başlatacaklarını belirterek, şunları söyledi:   

“Biz Yalıköy halkı olarak; sayın Cumhurbaşkanımızın basın yoluyla yaptığı -Muhtarlık binaları olmayan köylerde taşımalı eğitimden dolayı boş olan binaları muhtarlık binası için tahsis edeceğiz- açıklaması  ile bu yöndeki mevzuatlar ve diğer emsal uygulamaların da göz önüne alınarak, Yalıköy Kabacalı Mahallesi 3 pafta 10 parselde kayıtlı, tapusu Yalıköy tüzel kişiliğine ait arsa ve binanın köy konağı, köy meydanı (köy muhtarlık binası) olarak köy halkının sosyal, kültürel, eğitim ve sağlık alanlarındaki bilgi, beceri ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Köy Muhtarlığı tüzel kişiliğine tahsis edilmesini istiyoruz. Atalarımızın yadigarı olan, üzerinde 50’ye yakın 50-60 yaşında çam ağacı bulunan, dedelerimizin, babalarımızın ve analarımızın hatırasına sahip çıkmak için duyarlı tüm halkımızın desteğini bekliyoruz. İlgili makamlardan gerekli izinlerin alınarak, tarih ve saati daha sonra belirlenecek Tirebolu Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapacağımız basın toplantısında siz değerli hemşerilerimizi de yanımızda görmek istiyoruz. Tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”