Son Dakika

Mayıs 28 2024 | Salı
EKONOMİ

Yaş çaya 17 lira fiyat verildi!

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yöre halkının en önemli geçim kaynaklarından biri olan yaş çaya, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 2024 ürünü için verilen toplamda 19 liralık fiyat, bölge üreticilerini memnun etmedi…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 2024 ürünü yaş çaya destekleme ücretiyle birlikte 19 TL alım fiyatı verilmesi, bölge üreticilerini memnun etmedi. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın en önemli geçim kaynaklarından biri olan yaş çaya bu yıl için kilo başına 17 lira taban fiyat ve 2 lira da destekleme bedeli verilmesi, bölgedeki üreticiler arasında hayal kırıklığı yaratırken; çay üreticilerinin de açlığa mahkum edildiği dile getirildi.

Kahvelerde ve çay ocaklarında bir bardak çayın 10 liraya satıldığını öne süren üreticiler, bu yılki ürüne en azından 25 TL alım fiyatı verilmesi gerektiğini belirterek, “Bugün çay toplama yevmiyesinin 1000 TL olduğu bir ortamda yaş çaya verilen fiyat, asla yeterli değildir. Üreticiler olarak yine hayal kırıklığına uğradık. Bu fiyattan kim bahçesine girip çay toplar? Maliyetlere ve işçi ücretlerine gelen zam, enflasyonun da üstünde. Devletimiz üreticileri niçin düşünmüyor. Bizler yine açlığa ve sefalete mahkum edildik. Yaş çaya bu yıl adeta tuz parası verildi. Günlük işçi yevmiyelerinin en az bin lira olduğu bir ortamda bahçeye girip nasıl çay toplatacağız? Devletimizin tasarruf politikası acaba çaya da mı yansıdı” şeklinde sitemde bulunup, çaya verilen fiyatın piyasanın çok altında olduğunu dile getirdiler.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler