Kalfalar ve ustalar sınava tabii tutuldu… - EĞİTİM | Tirebolu Ekspress Haber

Kalfalar ve ustalar sınava tabii tutuldu…


Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi’nde 5-6 Şubat’ta gerçekleşen Kalfalık ve Ustalık Sınavına 8 ilçeden toplam 270 kalfa ve usta katıldı…

Herhangi bir iş kolunda iş yeri açabilmek için aranan belgeye sahip olma konusunda vatandaşlara hizmet veren Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi, yöredeki kalfa ve ustaları sınava tabii tuttu. 5 ve 6 Şubat tarihlerinde merkezin Tirebolu’daki binasında gerçekleştirilen sınava 8 ilçeden toplam 270 kalfa ve usta katıldı.

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezinde Kalfalık ve Ustalık Belgesi için yapılan sınavlara; Tirebolu ile birlikte Espiye, Yağlıdere, Güce, Doğankent, Görele, Eynesil ve Çanakçı ilçelerinden 22 yaşını tamamlamış ve yaptığı meslek grubunda sigortaları ödenerek başvuruda bulunan kalfa ve ustalar iştirak etti. Söz konusu sınavlarda lise ve üstü okul mezunu olanlar sadece meslek derslerine girerlerken; ilkokul mezunları da Matematik, Din Kültürü ve Türk Dili Edebiyatı gibi derslerden sınava tabii tutuldular.

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Arslan, Kalfalık ve Ustalık Sınavlarının son aşaması olan Uygulama Bölümünün; Tirebolu ve Görele Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Atölyelerinde ve önceden belirlenmiş iş yerlerindeki çalışma alanlarında gerçekleştirileceğini belirterek, burada yapılacak uygulamaların video kaydına alınarak, sınav evraklarına ekleneceğini bildirdi.