Son Dakika

Mayıs 24 2024 | Cuma
EKONOMİGÜNDEM

Tirebolu Belediyesi’ne AB’den Hibe!

İklim değişikliğinin getirdiği olumsuz etkilerle mücadele kapsamında Tirebolu Belediyesi’nce hazırlanan projeye,  Avrupa Birliği’nden 112 bin avroluk hibe desteği verilecek…

Tirebolu Belediyesi, Şehir Eşleştirme Projesi ile Avrupa Birliği’nden 112 bin avro hibe kazandı. İklim değişikliğinin getirdiği olumsuz etkilerle mücadelede her geçen gün önemli mesafeler kat eden Tirebolu Belediyesi, Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Projesi kapsamında, “Sel, Şiddetli Yağmur ve Kuraklığa Karşı Birlikte Daha Güçlü Mücadele” başlığı altında hazırladığı projeyle AB’den önemli bir hibe desteği almaya hak kazandı.Söz konusu proje ve kazanılan hibe desteği hakkında bir açıklama yapan Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, projeyle ilgili olarak Ankara’da Merkezi Finans İhale Biriminde gerekli sözleşmeleri imzaladıklarını belirterek, “Bu proje, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle başa çıkabilmek için uluslararası işbirliği ve bilgi alış-verişi yapmanın önemini vurgulamaktadır. Tirebolu’nun bu projede hayata geçireceği pilot uygulamalar, Türkiye genelinde diğer belediyelere ve kurumlara da örnek teşkil edecektir. Proje sonuçları, hem yerelde ve hem de ulusal düzeyde geniş bir kitleye ulaştırılacaktır. Bizim bu girişimimiz, ilçemizin sürdürülebilir bir geleceği olan taahhüdünü ve iklim değişikliği konusundaki sorumluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Tirebolu Belediyesi, uluslararası işbirliği ile iklim değişikliğine karşı atılan adımlarla hem bölgesel ve hem de ulusal düzeyde lider olmayı hedefliyor” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Tirebolu Belediyesi’ne 112 bin avroluk hibe desteği kazandıran projeye; Türkiye’den Denizin Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma ve Dayanışma Derneği ile İtalya’dan Avrupa Eğitim ve Araştırma Enstitüsü ile Geraci Siculo Belediyesi ve Letonya’dan da Rezekne Belediyesi katılıyor. Türkiye’de “Yeşil Gelecek” adı altında düzenlenecek toplantılarla; iklim değişikliği, sel, aşırı yağış ve kuraklık konularında farkındalık yaratmak ve etkili çözüm yolları üretmek amaçlanıyor.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler