Cumhuriyet TIR’ı Tirebolu’daydı… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Cumhuriyet TIR’ı Tirebolu’daydı…


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 100’ncü yılında, o coşkuyu yeniden yaşatan Ataşehir Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından dizayn edilen, içinde müze-sergi reyonları ile Anadolu’yu Edirne’den Hakkari’ye, Muğla’dan Kars’a kadar dolaşacak olan “Cumhuriyet Tırı”, 24 Mayıs Cuma günü Tirebolu’daydı.

İlçenin 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanında park eden ve gün boyu halkın ziyaretine açık tutulan Cumhuriyet Tırı, yoğun ilgi görürken; tırın içinde ve dışında Atatürk, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergilerin yanı sıra İstiklal Madalyası’ndan 10. Yıl Madalyasına kadar orijinal objeler yer alıyor.

Ulu Önder Atatürkle ilgili Türkiye’de ve dünyada basılmış yayınlardan oluşan malzeme ve panoların yer aldığı Cumhuriyet Tırının Tirebolu’ya gelmesini sağlayan ADD Başkanı Bahri Köksal, yaptığı kısa değerlendirmede, “100’ncü yılda Cumhuriyet coşkumuzu yeniden yaşamamızı sağlayan ve genç kuşakların heyecanlanmasına neden olan bu etkinliğin baş mimarlarını yürekten kutluyorum” dedi. Bu arada, Tirebolu’ya gelen Cumhuriyet Tırını yönetici arkadaşlarıyla birlikte ziyaret eden CHP İlçe Başkanı Mustafa Karadeniz, tırdaki müzede hatıra fotografı da çektirmeyi ihmal etmedi. Öte yandan, Tirebolu’daki Cumhuriyet Tırını İlçe Kaymakamı Salih Yüce ile İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin’de ziyaret ederek, tırdaki müze ve sergiyi gezdiler.