Son Dakika

Nisan 16 2024 | Salı
GÜNDEMSİYASET

Tirebolu’yu şok eden istifa!

Tirebolu Belediyesi Başkan Yardımcısı, Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı ve Belediyenin Bütçe Denetim Komisyonu Başkanı Kazım Tarakçı, şok bir açıklama yaparak, bu görevlerinden istifa ettiğini duyurdu…

Yerel Seçimler öncesinde yurdun her yerinde ve her partide görülen istifa olaylarının birisi de Tirebolu’da yaşandı ve CHP çatısı altında Belediye Başkanı Burhan Takır’ın en yakın yardımcısı olarak görev yapan Kazım Tarakçı, listelerin İlçe Seçim Kurulu’na verileceği son gün olan 20 Şubat’ta şok bir açıklama yaparak, Tirebolu Belediyesi’ndeki tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.

Geride bıraktığımız dönemde kontenjan adayı olarak İYİ Parti saflarından Tirebolu Belediyesi’ne seçilen ve bir süre önce de partisinden istifa edip CHP’ye geçen Tarakçı’nın, bu ani istifası ilçede ve parti teşkilatında şok etkisi yaratırken; Tarakçı’nın istifasından sonra sosyal medya üzerinden mevcut başkan ve CHP başkan adayı Burhan Takır hakkında yaptığı açıklamalar siyasi kulislerde büyük yankı buldu. Tarakçı, 20 Şubat 2024 tarihi itibariyle Tirebolu Belediyesi’ndeki tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurduğu açıklamasında, mevcut başkan Takır hakkında zehir-zemberek ifadeler kullanırken, şunları söyledi: “Sevgili Tirebolulular ve değerli hemşehrilerim; 2019 Nisan ayında başlamış olduğum Tirebolu Belediyesi’ndeki Belediye Meclisi Başkan Yardımcılığı, Bütçe ve Denetim Komisyonu Başkanlığı ve daha sonradan devir aldığım Tirebolu Belediyesi Başkan Yardımcılığından bugün itibari ile istifa ederek ayrılmış bulunuyorum. Benim bu kararı almamdaki gerekçeleri ve gelişmeleri de bize destek veren, her zaman yanımızda olan cefakar ve vefakar halkımıza açıklamak borcumdur. Sizlerin de affına sığınarak sizlerle dertleşmek istiyorum. Göreve geldiğimiz gün belediyemizde gördüğümüz manzara içler acısı bir haldeydi. Belediyemiz resmen bir bataklığın içine sokulmuş, işçi ve memur 6-7 ay maaş alamamış, belediyenin araçları ve arazileri hacizli, firmaların ve alacaklıların borcu ödenemiyor, neredeyse çay ve şeker almaya parası bile yoktu, tablo tam anlamıyla böyleydi. Belediyede hangi birimde net olarak kimin çalıştığı, kimin işe gelip gelmediği keşmekeş bir ortam vardı. Hemen organize olarak bu borçlanmanın nereden kaynaklandığını, bir önceki dönemden zararsız olarak alınan belediyenin bu hale nasıl geldiğini anlamak için, gerek Meclis üyesi arkadaşlarım, gerek İstanbul’dan davet ettiğimiz denetim ve hukuk bürosu yetkilileri ve daha sonra gelen Teftiş Kurulu ile tüm evrakları inceleyerek ortaya net tabloyu çıkarttık. Görev yolculuğumuz bu şekilde başladı ve nihayet bugüne geldiğimizde işçisi ile memuru ile yöneticisi ile yazılan bir destanla borcunu ödeme kabiliyetine kavuşan, maaşını gününde alan ve hizmetlerine devam eden bir belediye oluşturuldu. Bu açıklamaları yaptıktan sonra olayların iç yüzüne geçmek istiyorum.

Emekli banka müdürü olmam dolayısı ile özel sektör de belli bir eğitim, tecrübe ve disiplin ile çalıştım. Çalışma saatlerine bağlı kalmam, gerekirse gece yarılarına kadar çalışırım. Doğruluk ve dürüstlük şiarımdır. Haksızlığa karşı boyun eğmem, kimsenin adamı olmam, adam da satmam. İşçimin ve memurumun refahı için memleketim için çalışırım, ancak böyle olmamı hiç bir zaman hazmedemeyen insanlar da oldu ve sonunda niyetlerini gösterdiler. Yol arkadaşım, sevgili kardeşim dedikleri kişiyi değersizleştirmek için kirli pazarlıklarla (SÖZDE SEÇİM KAZANMAK İÇİN) 5 yıldır alın teri döktüğüm, öz verisi ile bütün enerjisini ortaya koyan şahsımı bu noktaya kadar getirdiler. Bunun başrol oyuncusu sevgili Burhan Takır ve diğer figüranlardır. Onların da kim olduklarını siz zaten iyi tanıyor ve biliyorsunuz. Sevgili Burhan Takır şöyle biraz gerilere git. Sana ne kumpaslar, ne fırıldaklar yapmaya çalıştılar. Dışarıdan seni ve belediyeyi yönetmeye kalktılar. Seni her zaman uyaran, arkanı kollayan kimdi? Sana ve makamına hakaret edenlere karşı sen sustun, kim ayağa kalktı? Çünkü senin makamın Tirebolu Belediyesi’ni temsil ediyordu. Öleceğimi de bilsem bu değerleri savunurum. Senin için bu değerlere sahip çıkmak önemli değil. Sen seçim kazan, makam arabanın arkasından halka selam ver, dışarıda fotoğraflar çektir. Söylesene; belediyeye 5 sene içerisinde kaç kere tam olarak gittin? Belediyenin görev yerleri olan kademeye, itfaiyeye, mezbahaneye, hayvan barınağı ve zabıta noktasına kaç kez gittin? Hiç işçilerinle görev yerlerinde bir çay, bir çorba içerek sohbet ettin mi? Derdiniz var mı diye sordun mu? Şimdi diyeceksin ki, belediyeyi şimdi ki haline kim getirdi? Senin payın yüzdesel olarak çok az. Kısacası sen getirmedin. Alın terini akıtan işçisi, memuru ve basiretli davranan yöneticileri getirdi. Seni resmen sırtlarında taşıdılar. Öyle evden, telefondan, restoranlarda yiyip içip belediyeyi yönetmekle olmuyor bu işler. Yetkililerin Tirebolu ziyaretinde bütçe rakımını sorduklarında cevaplayamayan, projelerini, önceliklerini sorduklarında tavana bakan biri “Naber gaymağım, adına dolanduğum” diyerek bu memleketi yönetmekse, benim de buna itirazım var. Peki bu zamana kadar neden bunları paylaşmadın diye soracak olursanız, sebebi her şeyden önce burada işçinin, memurun hakkı ve emeği vardı ve bu süreçte zarar veren taraf olmamak için sustum, fakat bu noktadan sonra mükemmel bir kişi olarak kendini lanse etmesine de vicdanım el vermezdi. Görevde bulunduğum sürece yaptığım işlerden dolayı anlım ak, başım dik, vicdanım da rahat. Ben bu zaman kadar olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de Atamın izinde ve Cumhuriyetin değerlerini savunan bir kişi olmaya devam edeceğim. Hakkınızı helal edin. Hoşça kalın.

 

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler